Yeteri Kadar Lifli Gıda Tüketiyor Musunuz?

Lifler etrafınızdaki en çekici besinlerden olmayabilir fakat en önemlilerinden biri. Doğru karbonhidratlar ile beslenmek, istediğiniz kiloya sahip olmak ve sahip olduğunuz kiloda kalmak için yeterli değildir. Beslenme düzeninizi doğru miktarda lifli gıdalar ile desteklemeniz hem kilonuz hem de sağlığınız için çok önemlidir.  Lif kabızlığın tedavi edilmesine yardımcıdır. Kalp krizi, diyabet ve birçok kanser türüne karşı koruyucudur. Daha uzun ve daha sağlıklı yaşamak için lifli gıdalar tüketmek yapabileceğiniz en önemli şeyler arasındadır. Gerçekten yeteri kadar lifli gıda tüketip tüketmediğinizi ve günlük lif alımınızı nasıl arttırabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

“Birçok kişi hayatlarının hatasını içinde lif bulunmayan işlenmiş gıdalar tüketerek yapmaktadır.”

Lifler Hakkında Gerçekler

Peki, tam olarak bu besin vücudunuzu nasıl etkiler? Lifler, kolesterolün azalmasına yardımcı olarak kalp hastalıklarına yakalanma ve felç geçirme riskini azaltır. Lifler sindirim kanallarında kolesterolü emerek, kan akışına ulaşmasına ve damarları tıkamasına engel olmak için vücuttan atılmasına yardımcı olur. Yeterli miktarda lif tüketerek, diyabet hastalığının görülmesi riskini %30’a varan oranda azaltabilirsiniz. Bunun sebebi; liflerin kilo kontrolü sağlayarak şeker seviyesinin sabitlenmesine yardımcı olmasıdır. Lifler ayrıca göğüs kanseri riskini azaltır. Yapılan araştırmalar günde 3o gram lif tüketmenin, kalın bağırsak kanseri riskini %40’a varan oranda azalttığını ortaya koymuştur.

Lifler ayrıca cildin temizlenmesine, kaliteli bir uykuya ve şişkinlik sorunlarının ortadan kaldırarak daha düz bir karna sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Doğru Oran Nedir?

Sağlıklı bir beslenme düzeniniz olduğunu düşünseniz de aslında yeterli miktarda lif tüketmiyor olabilirsiniz. Besin ve Beslenme Akademisi; kadınların günlük 25 gram, erkeklerin ise günlük 38 gram lif tüketmesini tavsiye etmektedir. Ve maalesef büyük çoğunluğunuz günde sadece 11 gram lif alıyorsunuz.

Bunun sebeplerinden biri insanların artık çok az lif içeren fakat marketlerde kolayca bulabilecekleri işlenmiş yiyecekler tüketmesidir. Yeterli miktarda lifli gıda tüketerek kabızlık, şişkinlik, mide bulantısı ve sürekli aç hissetmeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca kilo almak, enerji seviyesinde sürekli ya da ani değişimlerde yeterli miktarda lif alınmadığının bir göstergesidir.

Bununla beraber lif alırken aynı zamanda yeterli miktarda su da içilmesi gerektiğidir. Günlük aktivite seviyenize bağlı olarak 8 ila 12 bardak arası su içmelisiniz. Arıca doğru miktarda su alımı, lifli gıdaların yumuşaması ve sindirim kanallarından ilerlemesi için önemlidir.

Nasıl Daha Fazla Lif Alırsınız?

Beklentilerinizi kısa sürede karşılamak için lifli gıdalar tüketmelisiniz. Hem çözülebilir hem de çözülemeyen lifler tüketilmelidir. Çözülebilir lifler; midenizde jel gibi bir maddeye dönüşür ve sindirimi yavaşlatır, toksinlerin atılmasına, uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Bu lifleri yulaf, arpa, bezelye, fasulye, elma, havuç ve portakal gibi narenciyelerde bulabilirsiniz. Çözülemeyen lifler; suyu çeker ve daha tok hissetmenize, gereksiz maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Daha çok tam tahıldan yapılan ekmek ve makarna gibi ürünlerde, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerde ve karnabahar, karalâhana gibi sebzelerde bulunur.

Lifleri gıdalardan almak gerekir. Fakat yetersiz beslenmenizi besin takviyeleri ile de tamamlayabilirsiniz. Besin takviyeleri, sınırlı kalori diyeti uygulayanlarda ya da hamile kadınlarda etkili olabilir.

Hızlı Davranmayın

Lifler tüm sorunlarınızı çözecek gibi olsa da lif alımını bir anda arttırmamalısınız. Çok fazla lif tüketildiğinde demir, kalsiyum, magnezyum ve karoten gibi önemli besinlerde azalma görülebilir. Lif alımınızı yavaş yavaş arttırarak istediğiniz seviyeye ulaşabilirsiniz. Liflerin alımının kısa sürede arttırılması kramplara, şişkinlik ve ishale neden olabilir. Lif alımının kontrollü bir şekilde, birkaç haftada arttırılması herhangi bir metabolizma sorunu yaşamamanız için önemlidir.

, , , , ,

Yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2018

1 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin1