Stresin Yarattığı Yemek İsteğini 5 Adımda Kontrol Altına Alın

Bazen, belki patronunuzdan aldığınız bir e-posta ya da artık sizinle görüşmek istemeyen arkadaşınız yüzünden kendinizi moralsiz ve mutsuz hissedebilirsiniz. Bu mutsuzluğun kalıcı olduğunu ve her şeyin kötüye gittiğini düşünebilirsiniz. Hayatınızın ne kadar dramatik olduğu ile alakalı düşüncelere dalabilirsiniz ancak, aslında sadece streslisinizdir. İşte böyle durumlarda, elinize bir paket cips alıp yemek işten değildir. Tabi ki bunun ne olduğunu biliyorsunuz; stres yemesi.

İnsanların acılardan kurtulmak istemesi ve yardım araması çok normaldir. Stres yemesi de, işte tam böyle zamanlarda sarıldığımız yılandır. Bu durum beyninizde stresli bir kanalın yerine başka bir kanal açmak gibidir. İşte neden stres yemesi yapıldığının cevabı ve sorunun çözümü:

İşte stresliyken bu yüzden yemeklerden derman arıyoruz.Stresin Yarattığı Yemek İsteğini 5 Adımda Kontrol Altına Alın

Çalıştığınız projenin son günlerine yaklaştığınızda ya da göremediğiniz bir stres kapıyı çaldığında, neden stres yemesi yaptığınız ortada. Stres hormon bezlerinden kortizol salgılanmasını ve iştahın artmasını sağlar. Araştırmalara göre, stres, açlığı düzenleyen hormon olan “girelinini” arttırır. Ayrıca anksiyete, uykusuzluğa neden oluyorsa bu da iştahınızı arttırır.

“Stres odaklanmak ve yoğunlaşmak için gerekli beyin gücünü kullanır.”

Maalesef anksiyete ya da strese bağlı olarak ortaya çıkan açlık krizleri uzun vadede bel bölgenizin genişlemesine neden olabilir. Yapılan araştırma stresli olan kadınların, daha az kalori ve yağ yaktığını, yağlı yiyecekler sonrasında vücudun daha yüksek insülin tepkisi verdiğini ortaya koymuştur. Biyolojik Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, stres ile ortaya çıkan değişimler yüzünden kadınlar günde 100 kalori daha az yakıyor. Ve bu değişimler ile yıllık kilo kaybı, 5-6 kilo daha az olabiliyor.

Stres altında olduğunuzda, kendinizi kontrol etmekte zorlanırsınız. Ve bu yeme alışkanlıklarınızın bozulması anlamına gelebilir. İşte bu sebeple; normal zamanda hiç yemediğiniz abur cuburlara, stres altında olduğunuzda bir aslan gibi saldırırsınız. Geçmiş ya da gelecek hakkında düşüncelere dalar, aslında şuan ne yaptığınızı düşünmezsiniz.

Stres, odaklanmanız ve yaratıcı sorun çözme çalışmalarına harcamanız gereken enerjiyi kullanır. İşte bu yüzden bir leğen dolusu cipse ellerinizi soktuğunuzda masanın üzerinde bitirilmesi gereken dosyayı pek düşünmezsiniz.

Abur Cubur Seni Çağırıyor

İşler iyice çığırından çıkınca ve stres artık biyolojik etkiler gösterince, havuç ya da taze kereviz sapları artık o kadar çekici gelmez. Yağlı kızartmalar, abur cuburlar, kurabiyeler ve dondurma yüksek kalorili karbonhidrat ve yağlı ürünlerdir. Bu yiyecekleri tüketmeniz iyi hissetmenize yardımcı olan “dopamin” üretimini arttırır. Böylece bir daha stres krizi geçirdiğinizde artık beyniniz sizi bu durumdan nasıl kurtaracağını ve nasıl dopamin üretimini arttırabileceğini bilir, sizi abur cuburlara yönlendirir.

Sadece bu da değil. Stres azaltan atıştırmalıklar kötü alışkanlıklara döner. Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi’nde yer alan bir araştırmaya göre; stresliyken daha fazla şekerli yiyecek istenmesinin sebebi, stresle ortaya çıkan kortizolun şeker isteğini arttırmasıdır. Yani, ne kadar stresli olursanız o kadar fazla şeker tüketirsiniz ve zamanla her stresli olduğunuzda beyniniz şeker yemeniz gerektiği sinyalini gönderir.

Asıl sorun; bu şekilde, stres altında bol şekerli yiyecekler ve abur cubur tüketen kişilerin, daha sonra duygusal olarak daha kötü hale gelmesidir. Yapılan araştırmaya göre, kötü yiyecekler tüketmek, ruh halini daha kötü bir hale getirir ve bu durum daha zor bir hal alır.

Stres Yemesi Nasıl Durdurulur?

Stres yemesini durdurmaya ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızdan memnun olmaya hazır mısınız? Anksiyete ataklarında bu basit taktikleri deneyebilirsiniz.

1. Gerçek Olaya OdaklanınGerçek Olaya Odaklanın | Saglikansiklopedi.com

Yiyeceklerin stresli olduğumuzda bir rahatlama kapısı olduğunu biliyoruz. Stres yemesi aslında sorun değil, karşılanmayan isteklerin bir belirtisidir. Kendinize “bugün nasıl hissediyorum?” ya da “neye ihtiyacım var?” gibi sorular sorarak asıl sorunun ne olduğunu bulmaya çalışabilirsiniz.

2. Uzun Vadeli DüşününUzun Vadeli Düşünün | Saglikansiklopedi.com

Stres yemesi yapmadan önce geleceğinize odaklanmak için bir dakikanızı ayırın. Yani kilo verme hedeflerinizi ve önümüzdeki aylarda çıkacağınız tatili düşünün ve kendinize gelmeye çalışın. Araştırmaya göre, bu şekilde içinde bulunduğunuz durumdan kolayca çıkabilir ve abur cuburlar yerine sağlıklı yemekler yemeye devam edebilirsiniz.

3. Düşünceleri Kontrol EdinDüşünceleri Kontrol Edin | Saglikansiklopedi.com

Obezite Dergisi’nde yer alan bir çalışmaya göre; düşünce eğitimleri alan kadınların, stresi azaltma konusunda daha başarılı olduğunu, açlığın farkına varma ve lezzetten çok kilo verme konularını düşünerek, daha kolay kilo verdiğini göstermiştir. Bir daha stresli olduğunuzda rahatlama egzersizleri yapmayı deneyebilirsiniz. Böylece duygularınızı anlayabilir, uygun olmayan durumları kabul eder ve nefes almaya odaklanarak yemek yeme isteğinizden kolayca kurtulabilirsiniz.

4. Kendinize İyi DavranınKendinize iyi Davranın | Saglikansiklopedi.com

Kendinize davranma şekliniz, stres yemesini azaltmak için önemlidir. Kendinize karşı iyi ve anlayışlı bir arkadaş olursanız, stres yemesi isteğinizi kolayca kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Stres yemesi yaptığınızda, kendinize kötü davranmayacağınıza dair, kendinize söz verin ve herkesin başına gelebileceğini anlamaya çalışın. Bu sizin başarısızlıktan yemenize engel olur ve daha iyi kararlar alabilirsiniz.

5. Durumu KabulleninDurumu Kabullenin | Saglikansiklopedi.com

Yemek yemenin rahatlatıcı olduğunu unutmayın. Ne olursa olsun bir şeyler yiyecekseniz, bundan zevk almasını bilin. Oturun, kendinizi rahatlatın ve dondurmanın tadına varın. Tabi ki bunu yaparken de aşırıya kaçmayın. Tüm paketi yemeye çalışmak yerine küçük atıştırmalıklar yapın.

, , , ,

Yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2018

23 Paylaşımlar
Paylaş12
Tweetle
Pin11