Migren Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Migren ağrısı Dünya Sağlık Örgütüne göre dünya üzerinde hayatı en çok engelleyen 20 hastalıktan biridir. Migren genel olarak kafanın bir tarafında zonklayan bir ağrı olarak tanımlanır ve hareket edilmesi ile kötüleşir. Migren ağrıları 72 saate kadar sürebilir.

Belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Migren ağrıları gelmeden, siyah noktalar, ışığa ya da sese karşı hassasiyet, elde ve ayaklarda karıncalanma, mide bulantısı ya da kusma gibi belirtiler gösterebilir.

Migren ağrısı dönemlerinden önce deride tahriş, aşırı yeme isteği, boyunda sertlik, kabızlık ve sık sık esneme gibi belirtiler görülebilir. Migren krizi geçiren kişilerin %75’inin aileden gelen bir hastalık geçmişi bulunmaktadır. Bu karmaşık durumun beyin kimyasında meydana gelen değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Migren krizlerinin başlamasına neden olan bazı etkenler; alerjiler, stres, sigara içmek, alkol kullanımı, parlak ışıklar, yüksek ses, keskin kokular, yemeklerin atlanması, uzun süren susuzluk, düzensiz uyku, düşük kan şekeri ve hormonal değişikler şeklindedir.

Migren krizleri için kesin bir tedavi olmamasına rağmen evde kolayca uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemleri ile migren ağrılarını ve görülme sıklığını azaltabilirsiniz.

Migren İçin 10 Harika Tedavi Yöntemi

1. Organik Elma SirkesiMigren Ağrılarına Organik Elma Sirkesi | Sağlıkansiklopedi.com

Harika bir besin deposu olan elma sirkesi migren krizlerini azaltmak için kullanılabilir. Elma sirkesi ayrıca toksinlerin atılmasına, kan şekerinin kontrol edilmesi, yüksek kan basıncının düzenlenmesi, kemik ağrılarının azaltılması yardımcı, kabızlığı giderici ve kilo vermeyi arttırıcı etkileri bulunmaktadır.

1 yemek kaşığı organik elma sirkesini bir bardak suya ekleyin. Bu bardağa bir yemek kaşığı da bal ekleyin. Bu karışımı migreni önlemek ve migren ağrılarını tedavi etmek için içebilirsiniz. Elma sirkesi kullanımına alışık değilseniz 1 çay kaşığı ile başlayabilir ve yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Migren krizlerinde ya da migren krizinin geldiğini hissettiğinizde 2-3 yemek kaşığı elma sirkesi tüketebilirsiniz.

2. Buz TedavisiMigren Ağrılarına Buz Tedavisi | Sağlıkansiklopedi.com

Buz kullanımı migren krizleri ve gerginliği azaltmak için belkide en çok bilinen tedavi yöntemlerinden biridir. Soğuk tedavinin hissizleştirici etkisi ağrıyı azaltmaktadır. Bir kaç buz küpünü temiz bir havluya sarın ve şakaklarınıza, alnınıza ve/veya ensenize 10-15 dakika uygulayın. Bu yöntemi ağrı geçene kadar tekrar edebilirsiniz. Ayrıca soğuk ve sıcak kompresi 15 dakika boyunca dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar elde edebilmek için uçucu lavanta yağı ve/veya uçucu nane yağı ekleyebilirsiniz.

3. NaneMigren Ağrılarına Nane | Sağlıkansiklopedi.com

Iltihap önleyici etkileri ile nane sinirlerin rahatlamasını sağlar. Ayrıca spazm önleyici ve rahatlatıcı etkileri de vardır. 2008 yılında Uluslararası Sinirbilimi Dergisi’nde yer alan araştırmaya göre bu bitkinin kokusu baş ağrısı azaltıcı olmakla ilişkilendirilmiştir. Balla karıştırdığınız nane çayı içebilirsiniz. Gerekirse tekrar edebilirsiniz. Ayrıca şakalarınıza 1 damla uçucu nane yağı ile ya da uçucu lavanta yağı ve uçucu nane yağı karışımı ile masaj yapabilirsiniz. Masaj yaptıktan sonra 20 ila 30 dakika arasında bekleyin. Migren ağrısından rahatlama elde edene kadar günde bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz.

4. Arnavut BiberMigren Ağrılarına Arnavut Biberi | Sağlıkansiklopedi.com

Arnavut biberi kan dolaşımını attırdığı ve kan akışını iyileştirdiği için migren tedavisinde kullanılabilir. Arnavut biberinde, doğal bir ağrı kesici olan capsaicin bulunur. 1 çay kaşığı arnavut biberini 1 bardak ılık suya ekleyin. Ayrıca limon suyu ve bal da ekleyerek tadını değiştirebilirsiniz. İstediğiniz kadar içebilirsiniz.

5. PapatyaMigren Ağrılarına Papatya | Sağlıkansiklopedi.com

Papatya, iltihap azaltıcı, spazm önleyici ve rahatlatıcı etkilere sahiptir. İşte bu etkileri ile migren ağrılarını azaltabilir. Düzenli olarak papatya çayı içilerek sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Migren ağrıları için papatya çayı kullanmak için papatya alırken organik dağ papatyası tercih etmelisiniz. Bir bardak sıcak suya 2-3 çay kaşığı kuru papatya ekleyin ve bir kaç dakika demlenmesi için bekleyin. Limon suyu ve bal ekleyerek etkilerini arttırabilirsiniz. Papatya çayını süzdükten sonra migren krizlerini azaltmak için günde 3-4 defa tüketebilirsiniz.

6. ZencefilMigren Ağrılarına Zencefil | Sağlıkansiklopedi.com

2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre zencefil migren ağrısı için etkili bir tedavidir. Zencefil, Kas kasılmalarını arttıran, hormonları etkieyen ve beyin damarlarında oluşan iltihaplanmayı düzenleyen prostaglandinleri engeller. Stroid bazlı olmayan bir çok iltihap önleyici ilaç da bu kimyasalların üretimini azaltıcı etki gösterir. Migren ağrılarınız azalana kadar günde bir kaç kez zencefil çayı için. Bu çayı baş ağrılarının başlangıcında içmeye çalışın. Bir parça taze zencefil kökü çiğnemek de sorunun çözülmesi ve mide bulantısı ya da sindirim sorunları gibi belirtilerin ortadan kalkmasında etkili olacaktır.

7. Koyungözü OtuMigren Ağrılarına Koyungözü Otu | Sağlıkansiklopedi.com

Koyun gözü otu da migren ağrıları için yıllardır kullanılan bitkilerden biridir. Koyun gözü tunda kas dokularında oluşan spazmların rahatlamasına ve iltihapların azalmasına yardımcı parthenolide maddesi bulunur. Koyungözü otu, ağrı sinyallerini etkileyen Prostaglandinleri etkisizleştirir ve ağrıları azaltır. 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı kuru nane ve koyungözü otu yaprakları ekleyin ve 30 dakika demlendirin. Çayı süzün ve günde bir kaç kez için. Ağrıların etkisi azalana kadar içmeye devam edebilirsiniz. Diğer bir yöntemle, günlük 2-3 taze koyungözü otu yaprağı yiyebilir ya da kuru koyungözü otu besin takviyesi kullanabilirsiniz. Bitkisel takviye ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışın.

8. MasajMigren Ağrılarına Masaj | Sağlıkansiklopedi.com

Başa masaj yapmak migren ağrılarının azalmasını sağlar. Masaj ile serotonin aktiviteleri arttırılabilir ve serotonin alıcıları uyarılır, böylece migren belirtileri ve migren ağrılarının şiddeti azaltılabilir. 2006 yılında yapılan bir araştırma masaj tedavisinin migreni tedavi etmede etkili olduğunu ortaya koymuştur. Başınıza iki parmağınızla dairesel hareketlerle masaj yapın. Masaj yaparken, alnınızın ortasında iki kaşın arasında ve şakaklarda bulunan basınç noktalarına masaj yaparak ağrıyı azaltabilirsiniz. Diğer bir yöntemle, iki yemek kaşığı susam yağını ısıtın. Yarım çay kaşığı tarçın ve kakule tozunu ekleyin. bu karışımı alnınıza sürün ve masaj yapın. Yıkamadan önce bir kaç saat bekletin.

Bu tedavi yöntemleri gerektiği kadar yapabilirsiniz. Düzenli olarak masaj yaparak migren görülme sıklığını ve migren krizlerinin süresini azaltabilirsiniz.

9. ElmaMigren Ağrılarına Elma | Sağlıkansiklopedi.com

Migren krizlerinin belirtilerini hissettiğiniz gibi elma yemeye başlayarak etkisini azaltabilirsiniz. Dahası, yapılan araştırmalar yeşil elmanın kokusunun da migrenin şiddetini azaltmak için ve migren krizlerinin süresini azaltmak için yararlı olduğunu göstermiştir.

10. KahveMigren Ağrılarına Kahve | Sağlıkansiklopedi.com

Bir bardak kahve içerek migren ağrılarını azaltabilirsiniz. Kahvede bulunan kafein damarları daraltır ve migren krizlerine neden olan algılayıcı engeller. Etkisini arttırmak için kahvenize bir kaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Unutmadan: bazı kişilerde kafein migren krizlerine neden olabilir. Çok fazla kafein alımı da baş ağrısını kötüleştirebilir ya da tekrar başağrısı oluşturabilir.

Bu tedavilere ek olarak kasları rahatlatıcı egzersizler, yoga ve meditasyon gibi rahatlama tekniklerini deneyebilirsiniz. Ayrıca yeteri kadar uyumaya, düşük karbonhidrat ve yüksek protein diyeti uygulama ve migren ataklarına neden olan yiyeceklerden kaçınmaya dikkat edin. Bol bol su için!

Bunları da İnceleyin!

Bacak Ağrısı İçin Evde Uygulanabilecek Tedaviler

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Daha Uzun Yaşamak İçin Yaban Mersini Tüketin

Kaynaklar:

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1697736/
onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.4996/abstract
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16827629

, , ,

Yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2018

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin