10 Basit İpucu İle Kolayca Kilo Verin!

Soru: Hedefe ulaşmak için en yüksek başarı şansını hangi yolla elde edersiniz?

Cevap: Tabiki en basit ve en kolay yol ile.

Her ne kadar herkesin biliyor olduğunu düşünsek de; kilo vermek olması gerekenden daha zor bir şeymiş gibi düşünülüyor. Doğruyu söylemek gerekirse aslında kilo vermek çok kolay ve basit yollar ile başarıya ulaşılabilecek bir hedef. Tek yapmanız gereken kilo vermek denkleminizde, büyük etkilere yol açacak basit değişiklikler yapmanız.

İşte kilo vermenize yardımcı olacak 10 basit ve etkili ipucu:

1. Abur Cuburu Bırakın

Atıştırmalar daha doğrusu abur cuburlar kilo vermenizin en büyük düşmanlarıdır. Nokta. Neden peki? Çünkü küçük bir çikolatayı ya da bir tabak cipsi ağzınıza attığınızda aslında almanız gerekenden daha fazla kalori almış olarak bulursunuz kendinizi. Diğer bir neden ise abur cuburlarda bolca rafine şeker kullanılır. Çok fazla kalori olan bu rafine şeker, hedefinize giderken sizi memnun edemez. Ne zaman kendinizi bir paket şekerleme yedikten sonra doymuş hissettiniz? Abur cuburlar ile doyacağınızı düşünmeniz tamamen anlamsız ve kilo verme çabalarınız için büyük bir düşman. Abur cubur yemeyin!

2. Sıvı Kalori Almayın

Abur cuburlar kadar kilo vermenizi engelleyen diğer bir şey de sıvı kalori dediğimiz gazlı ve çoğu zaman bol şekerli içeceklerdir. Bu içeceklerde de aynı sorun vardır. Çok fazla kaloriyi bir anda alırsınız ve ne kadar fazla içerseniz için asla doyum noktasına ulaşamazsınız.

Aynı durum masumane görünen sporcu içecekleri için de geçerlidir. Powerade ya da Gatorade aslında tam olarak kötü değildir. Fakat insanların büyük çoğunluğunun bu sporcu içeceklerine ihtiyacı yoktur. Geçekten 60 dakikalık ağır bir antreman sonrası glikojen depolarınızı bitirmediyseniz aslında sporcu içecekleri tüketmeniz için ortada bir neden yok.

3. Kendinizi Günde 3 Öğüne Sınırlandırın

Bu ipucu 1 ile birlikte anlam kazanmaktadır. Kendinizi günde 3 öğünden fazla yemek yemeyecek şekilde sınırlandırırsanız bu sizi kazara fazladan yememenize yardımcı olur. Her ne kadar her iki saatte bir yemek yiyerek metabolizmanızı hızlandırabileceğiniz söylense de aslında bunu yemek yiyerek değil su içerek de yapabilirsiniz.

4. Yemekleri Yavaş Yiyin ve Tam Doymadan Kalkın

Bir çok insan sadece az yiyerek kolayca kilo verebilmektedir. Bunun anlamı kendinizi sofrada tıka basa doldurmamanız anlamına gelir. Yavaş yemeyi deneyebilirsiniz. Yavaş yiyerek ve yaklaşık olarak %80 oranında doyarak kolayca kilo verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken normalden daha yavaş ve normalden en az %20 daha az yemek yemek.

5. Daha Fazla Protein Tüketin

Kalori alımını sınırlandırdığınız sürece aslında tam olarak ne yediğinizin bir önemi yok. Fakat bu durum protein için geçerli değildir. Protein 3 şekilde kilo verme çabalarınıza destek olur:

  • Daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.
  • Karbonhidratlar ve yağlar kadar etkili şekilde kullanılmazlar yani yedikleriniz sizi o kadar da rahatsız etmez.
  • Kaliteli kas kütlenizi korumanıza yardımcı olur. Kilo verirken yağ kütlelerinden daha fazla kullanılmasını sağlar.

Yapılan araştırmalar vücut ağırlığınızda bulunan her kilo için 1.6gr protein tüketerek olumlu sonuçlar elde edebileceğinizi göstermektedir. Bu sınıra çoğu günler ulaşmaya çalışabilirsiniz.

6. Kaliteli Yiyecekler Yiyin

Ne olursa olsun herkesin bir şeyler yemesi gerekir. Kağıt üzerinde yapılan hesaplamalar çoğu zaman gerçek hayatta uygulanamaz. İşte böyle durumlarda yemek yerken kaliteli yiyecekler yemeye çalışmalısınız. Kaliteliden kastımız tabiki pahalı ve markalı ürünler anlamına gelmiyor. Kaliteli yiyecekler sizi daha uzun süre tok tutacak yiyeceklerdir. Bu yiyeceklere örnek olarak bunları verebiliriz:

  • Lifli yeşil sebzeler
  • Yağsız ve kaliteli proteinler
  • Az yağlı süt ürünleri
  • Az şekerli meyveler
  • Patates gibi kök sebzeler

7. Şeker Alımını Azaltın

İşlenmiş şeker tüketmeniz; 6. ipucunda verilen bilginin tam tersine hareket ettiğinizi göstermektedir ve muhtemelen çok fazla kalori alamanıza neden olacaktır. Karbonhidratların şişmanlatmasının sebebi aslında lezzetli olmaları ve kolayca fazla tüketilebilir olmalarıdır. Kolayca şeker tüketimini azaltarak harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

8. Ağırlık Kaldırın

Gerçekçi olalım. Aslında insanlar her ne kadar kilo vermiş gibi görünseler de tam olarak kilo verme konusunu pek takmıyorlar. Herkesin elde etmek istediği şey daha fit ve çekici bir görünüşe sahip olmak. Fit görünmenin en iyi yollarından biri aslında kas kütlesini arttırmaktır.  Bununla birlikte her sağlıklı kişide olması gereken olumlu etkiler fiziksel antremanlarla elde edilebilir. Haftada 1-2 gün 30 dakikalık antremanlar ile kolayca güç egzersizleri yapabilirsiniz. Başlangıç için güç ve dayanıklılık egzersizleri doğru bir seçim olabilir.

9. Kafeinden Faydalanın

Gelişmiş ülkelerin en büyük ilaçlarından biridir kafein. Kafein metabolik olarak sonuçları çok fazla arttırmamakla birlikte açlığınızı dizginlemek için etkili bir çözümdür. Ayrıca psikolojik ve zihinsel kapasitenizi arttırmak için kullanılabilir.

Kafein kullanımı herkesin için uygun olmasa da yapılan araştırmalar düzenli olarak kahve tükerek alınan kafeinin zayıflamak ve fit kalmak konularında etkili olduğunu göstermiştir.

10. Kendinizi Ödüllendirin

Kendiniz diyet yapmaya başladığınızda dağlarda yaşayan rahipler gibi olacakmış gibi kandırmayın. Ve aslında başarıya ulaşmak için olmanıza da gerek yok. Restoranlarda yemekler, aileniz ile akşam yemekleri ya da arada sırada gideceğiniz partiler, kilo verme çabalarınıza doğru planlama ile eklenebilir. Asıl tehlike bu tarz organizasyonlar için önceden yapılmış bir planınızın olmamasıdır.

Kendizini ödüllendirme planınızı kilo verme çabalarınıza bağlı kaldığınız sürece uygulanabilir. Kilo verme çabalarınızın sallantıya girmesi durumunda bir kaç basit düzenleme yapabilirsiniz.

Haftalık sadece 1 ödül

Sakin olun ve mantıklı davranın. Normalde yediğiniz yiyecekleri tüketin fakat mesela alkol varsa maden suyu için.

Doyana kadar yiyin, mideniz tıka basa dolana kadar değil.

Kendinizi ödüllendirdiğiniz bir öğün diğer 6 günün diyet programını bozmayacaktır. Kendinize gerçekçi olmayan ve koruyamayacağınız sınırlamalar koymayın. Ödül yemekleri ile ilgili en önemli şey, bir planınızın olmasıdır. Bu şekilde sizin için iyi ya da kötü şeyleri önceden bilebilirsiniz.

Bonus: Gereksiz Şeyleri O Kadar da Büyütmeyin

İnsanlar kilo vermeyi çok karmaşık hale getirmektedir. Bunu sebebi birazda kilo vermekle ilgili olarak anlamı olmayan şeyler hakkında çok fazla düşünmektir. Bu tuzağa düşmeyin. Bir şey listede değilse o konu için fazlaca düşünmenize gerek olmadığını unutmayın.

, , , ,

Yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2018

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin