Kinoanın Kilo Vermeye 7 Harika Etkisi

Kinoa, And Dağlar’ında yetişen bir tahıldır. Kinoa, yapısı itibari ile pirince benzer fakat kinoanın besleyici etkileri daha fazladır. Özellikle diyet yapanlar için kinoa vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

1. Kinoa: Süper Besin!

Kinoanın zayıflamaya olumlu etkiler gösteren, süper besin şeklinde anlatılmasının sebebi; içerdiği proteinler ve sağlıklı karbonhidratlardır. Protein ve bileşik karbonhidratlar sayesinde, vücudun tokluk hissini daha uzun süre muhafaza etmesine yardımcı olur. Akşam yemeğinde pirinç yerine 1 porsiyon kinoa yiyerek, daha sonra ortaya çıkabilecek atıştırmalık ihtiyacını önleyebilirsiniz.

2. Her Yemekte Kullanılabilir

Kinoa, ekşi ya da tatlı her tür yemeğe eşlik edebilir. Zaten bu da, kinoayı önemli kılan özelliklerinden birisidir. Kullanım çeşitliliği sayesinde, kinoayı sıkılmadan tüketebilirsiniz. Diğer diyet ürünleri gibi, mecburiyetten tüketilen bir besin değil. Farklı besinlerle bir araya getirerek, kinoayı zayıflatıcı bir besin olarak değil, sevdiğiniz bir öğün haline getirebilirsiniz. Farkında olmadan, verimli bir şekilde kilolarla mücadele etmiş olacaksınız. Sebzelerle birlikte karbonhidrat olarak kullanabilir ya da çilek ve yoğurtla karıştırarak atıştırmalık hazırlayabilirsiniz.

3. Önemli bir Karbonhidrat ve Protein Kaynağı

Kilo vermeye çalışırken, vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi, kinoadaki karbonhidrat ve proteinden temin edebilirsiniz. Ayrıca kinoa tok hissetmenizi ve uzun süre açlık krizi yaşamadan dayanabilmenizi sağlayarak, kilo verme çabalarınıza destek olur. Kinoayı haftada bir kaç kez glutensiz bir yiyecek olarak tüketebilirsiniz. Farklı besinlerle karıştırarak aldığınız enerjiyi ve besleyici maddeleri arttırabilirsiniz.

4. Normal Tahıldan İki Kat Besleyicidir

Daha az karbonhidrat, daha fazla sağlıklı yağ, lif, fosfor, kalsiyum ve demir içerir.

5. En Besleyici Tahıllardandır

Kinoanın kilo vermeye yardımcı bir besin olarak etkileri ülkemizde pek keşfedilmemiştir. Fakat kinoanın ana vatanı olan Güney Amerikanın, And Dağları bölgesinden insanlar, hayvansal gıdalardan tamamen uzak bir şekilde, sadece bitkisel ürünlerle beslenmektedir.

6. Manganez ve Bakır

Kinoada bulunan iki önemli mineral; manganez ve bakır birlikte alındığında antioksidan etkisi gösterir. Vücutta kanser gibi hastalıklara neden olan serbest radikallerin etkilerini en az indirir.

7. Glutensizdir

Kinoa diyetinin diğer bir harika etkisi glutensiz oluşudur. Özellikle glutene karşı intoleransı olan kişilerin, kolayca diyetlerine ekleyebileceği bir yiyecektir. Tam bir protein kaynağıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu, et, yumurta ve süt ürünlerinden elde ettiği amino asitleri alabilmesini sağlar. Vejetaryanlar için ideal bir yiyecektir.

Kinoanın Faydaları

Düşük yağ oranına sahip bir beslenme düzeni tercih eden kişiler için önemli bir yiyecektir. Kinoa; vücudun sağlıklı kalabilmesi için gerekli tüm besinleri, vitaminleri ve mineralleri alarak kilo vermek isteyenlerin, mutlaka diyet programına eklemesi gereken bir yiyecektir.

Kinoa diyeti hakkında en önemli şey; daha uzun süre tokluk hissini korumasıdır. Kinoada bulunan karbonhidratlar vücuda yavaş yavaş salınır ve böylece, bazı yiyeceklerde olduğu gibi, bir anda kan şekerinin yükselmesine sebep olmaz. Tabii, yükselen kan şekeri ile gelen daha fazla yemek ihtiyacı da önlenmiş olur.

Açlığın azaltılması için diyet yaparken kullanılmalıdır.

Kinoanın besin programına girmesi sadece kilo vermeye değil, sağlığa da olumlu etki eder. Kinoa içerdiği magnezyum ile migren ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Magnezyum, kan damarlarının rahatlamasına yardımcı olan bir mineraldir.

Kinoada B2 vitamini de bulunur. B2 vitamini, hücrelerin yeterli miktarda enerji üretmesine yardımcı olur.

Mantar enfeksiyonları gibi sorunlarınız var ise, bakteri ve mantarların beslenemediği bir yiyecek olarak kinoayı denemelisiniz.

Kinoanın Sağlığa Faydaları:

* Tip 2 diyabet hastaları için mükemmel bir gıdadır,
* Kalp hastalığına olumlu etkilere sahiptir,,
* Hamilelerde demir oranını arttırır
* Kataraktlı kişilerde faydalıdır,
* Astım hastaları için faydalıdır,

Kinoayı Kilo Vermek için Nasıl Pişirmelisiniz?

Kinoa, pirince benzer şekilde hazırlanır. Pirinç ve kinoa arasındaki fark, kinoa da pirincin aksine sayılamayacak kadar fazla besleyici maddenin bulunması ve yağlanma oluşturmayan süper bir yiyecek olmasıdır.

Kinoa kabuklu bir besindir ve eğer önceden hazırlanmış almadıysanız, kabuğundaki acı tadın gitmesi için bir süre soğuk suyun altına tutarak yıkamanız gerekir. 10 – 15 dakika haşladıktan sonra tüketilmeye hazır hale gelir. Dilerseniz kavurabilirsiniz de. Salatalara, meyve salatalarına, yoğurdunuza, omletinize, kısıra, sütlacınıza ve bir çok öğüne ekleyerek tüketebilirsiniz.

Yorumlarınızı bekliyoruz!

Kinoanın Kilo Vermeye 7 Harika Etkisi
5 (100%) 3 votes
Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?
Hemen kayıt olun ve tüm güncellemeleri email adresinize gönderelim. Email adresiniz asla başka kişilerle paylaşılmayacaktır!

, , , ,

Yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2016

0 Shares
Share
Tweet
Pin
+1