Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser, hücre gruplarının farklılaşması, değişmesi ve kontrolsüz çoğalması sonucunda oluşur. Kanser ismi hastalığın diğer organlara yayılması nedeniyle Latince yengeç anlamındaki Crab kelimesinden türemiştir. Vücuttaki hücrelerin çoğalma şekli bir düzen içindedir. Bu normal çoğalma organ dokularını destekler. Fakat hücrelerin anormal hızda büyümesi tümör kitlesinin oluşmasına neden olur.

Tümörün oluştuğu organa göre kanser hastalığı adlandırılır. Bir tümör oluşumunun altında milyonlarca hücre bölünmesi ve çoğalması görülmektedir. Oluşan tümörler iyi hulu ve kötü huygu olarak ikiye ayrılır. İyi huylu tümörler genelde polip, ben, kist olarak görülür ve yayılım göstermezler.Tutundukları organdan rahatlıkla cerrahi işlemle alınabilir. Kötü huylu tümörler ise anormal büyüyen ve dokulara hasar veren hücrelerce oluşturulur. Genetik yapısı bozulan hücrelerin oluşturduğu kistler ve dokular kanser hastalığına neden olur. Hücreler kanserleşmeden önce DNA yapılarında bozulmalar başlar. Bu süreçte hücre büyür ve hızlıca çoğalır. Kanser belirtileri hastalarda genelde ileri aşamada görülmektedir.

Genel anlamda kanser 4 evrede oluşur. Birinci evrede kanserli hücreler diğer hücrelerden özellik olarak ayırt edilebilmektedir. Bu evrede kanserli hücre oluştuğu bölgede sabittir ve oluştuğu bölgeden cerrahi işlemle çıkarılmasıyla tamamen tedavi edilebilir. Kanserin ikinci eresinde tümör daha büyümüştür ve etrafındaki lenf düğümlerine ulaşarak dokularda yayılmaya başlar. Kanserin üçüncü evresinde organlara ilerlemesi hızlanırken dördüncü evrede artık yayılım artmıştır. Kanser belirtileri konusunda bilinçli olmak hastalığın erken tedavisi için çok önemlidir. Fakat bu belirtilerin görülmesi kişinin kesin olarak kanser hastalığına yakalandığının göstergesi değildir.

Kanser belirtileri arasında en sık görüleni sebebi açıklanamayan kilo kaybıdır. Genelde akciğer, mide, pankreas ve yemek borusu yani ösefagus kanserinin ilk belirtisidir. Kanserin ileri aşamasında sıkça ateş görülür. Bunun sebebi ise kanserin lenf bezlerine yayılmasıdır. Halsizlik ise genelde bağırsak kanserinin yarattığı kansızlık sonucunda görülen bir bulgudur. Testis ve kemik kanserinde görülen bir diğer belirti ise ağrıdır. Vücutta el ile hissedilen kitleler, meme, lenf ve yumuşak doku kanserlerinde görülür. Ciltteki değişiklikler, iç organ tümörlerinden kaynaklanır. Bazı kanser türlerinde ciltte kızarma, koyu lekeler ve sararmalar olarak belirtiler gözlemlenmektedir.

Kanser belirtileri arasında görülen kanama kanserin ilk evresi ya da son evrelerinde ortaya çıkmaktadır. Öksürerek çıkan balgamda, kanlı dışkılama ve idrarda görülen kanama kanser belirtisidir. Ayrıca dışkılama alışkanlıklarındaki değişiklik bir diğer belirtidir. Kronik hale gelen ishal, kabızlık ve dışkı çapındaki azalma bağırsak kanserine, idrar yaparken ağrı, idrarda kan görülmesi prostat kanserine işaret edebilir. Vücutta uzun süredir olan siğil ve benlerdeki artış, kütlelerindeki büyüme ve renk değişiklikleri cilt kanserinin belirtileridir. Kuru öksürük ile birlikte hormala lariks yani gırtlak kanserinin belirtileri arasında yer alır.

Yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2018

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin