Diş Taşı ve Plaklardan Kurtulmanın Doğal Yolları

Plaklar sadece dişlerde kötü görüntü oluşturmakla kalmaz aynı zamanda sağlık açısından da zararlıdır. Fakat piyasada bulunan birçok plak karşıtı üründe birbirinden zararlı kimyasallar bulunur. Floridli temizleme sularına ve laboratuar ürünü kimyasal ürünler yerine doğal ve sağlıklı bir alternatif olsa istemez miydiniz? İşte aradığınız fırsat! Dişlerde oluşan plaklardan kurtulmanın ve plak oluşumunu önlemenin kimyasal ürünler kullanmak dışında da yolları vardır.

Plak Nedir?

Plak, dişlerin çevresinde yediklerimizin ve içtiklerimizin kalıntıları ile oluşan görünmez maddelerdir. Yemek artıkları, bakteriler, bakteriyel atıklardan oluşur ve düzenli diş fırçalama ve de diş ipi kullanımı ile kolayca yok edilebilir.

Düzenli diş kontrolleri ve profesyonel diş temizleme ürünleri ile normal diş fırçalama ve diş ipi ile ulaşılamayan yerlerin temizliği sağlanabilir.Diş Taşı ve Plaklardan Kurtulmanın Doğal Yolları

Diş Taşı Nedir?

Plak tedavi edilmediğinde diş taşına dönüşür.

Diş taşı, dişlerde oluşan sert bir mineral birikimidir. Sadece diş hekimlerinin özel ekipmanları ile yok edilebilir. Bu yüzden, plakların diş taşına dönüşmeden tedavi edilmesi ve yok edilmesi gerekir.

Plaklar Neden Zararlıdır?

Plak oluşumu ile ağızda bakterilere bağlı enfeksiyonlar oluşabilir ve çoğu zaman sadece antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilir.

Plaklar kontrol altına alınmadığında diş taşına dönüşür, diş etlerinin geriye çekilmesine ve diş kayıplarına yol açar. Gingivit ve periodontit gibi diş eti hastalıklarının acilen diş hekimi tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Gingivit hastalığının başlarındaysanız kolayca evde uygulanabilir tedaviler ile bu diş eti hastalığından kurtulabilirsiniz.

Plakları Yok Etmek ve Plak Oluşumunu Önlemek İçin Evde Uygulanabilir Tedaviler

Güzel haber, plak sorununa evde kolayca yapabileceğiniz tamamen doğal bir kaç basit yöntem ile son verebilirsiniz.

Karbonat ve Tuz

Zamanla yapılan denemeler ve diş hekimlerinin tavsiyelerine göre karbonat ve tuz karışımını günlük diş fırçalama alışkanlığınıza ekleyerek zararlı kimyasallara gerek duymadan plakları yok edebilirsiniz.

  • Küçük bir kasede 1 yemek kaşığı karbonatı yarım çay bardağı tuz ile karıştırın.
  • Nemli bir diş fırçasını bu karışıma batırarak dişlerinizi fırçalayın.
  • Belli aralıklarla tekrar diş fırçasını bu karbonat ve tuz karışımına sokarak dişlerinizi bir kaç dakika fırçalamaya devam edin.

Günde 1 Elma Plakların En Büyük Düşmanı

Bir elmayı ya da bir kaç dilim kavunu yemeklerden sonra tüketerek plakları doğal yollarla yok edebilirsiniz. Elma dişlerde kalan yemek kalıntılarını temizleyerek diş etlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Ağız bakımı her zaman kötü tatlı olmak zorunda değil, bu lezzetli tatlı ile de dişlerinizi plaklardan arındırabilirsiniz.

Portakal Kabuğu Yöntemi

Dişlerinizi fırçalamadan önce portakalın içi kısmını dişlerin yüzeyine yaklaşık 2 dakika kadar sürtün.

Portakal kabuğunda bulunan c vitamini ile dişlerde oluşan plakları yok edebilir ve dişlerin beyazlamasına yardımcı olabilirsiniz. Dişlerinizi portakal kabuğu ile parlatırken aynı zamanda güzel bir kokuda elde edebilirsiniz.

Susam Yağı

Bir çay kaşığı susam çekirdeğini dişlerinize sürün. Daha sonra geriye kalan parçaları kuru bir diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz. Susam çekirdeklerinden geriye kalanlar dişlerde oluşan plakları kolayca çıkarmanıza yarımcı olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağını birçok şekilde kullanabilirsiniz. Diş temizliği bu kullanım alanlarından biri. İki yemek kaşığı saf hindistan cevizi yağı ve iki yemek kaşığı karbonatı karıştırın. İsteğinize bağlı olarak, bitkisel uçucu yağlardan özellikle nane yağı da ekleyebilirsiniz. Diş fırçanızı bu karışıma batırarak, normal bir macun ile fırçalar gibi dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bu karışım diş taşlarına ve plak oluşumuna karşı doğal bir tedavi olarak kullanılabilir.

C Vitamini İçerek Meyveler

C vitamini içerek, meyve tüketerek ve dişlerinizi bu meyveler ile temizleyerek plak oluşmasını engelleyebilir ve genel vücut sağlılığınızı koruyabilirsiniz.

C Vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda ağız enfeksiyonlarına karşı doğal bir tedavidir. Parçalanmış çilek ile ağzınızda güzel bir tat yaratabilir ve aynı zamanda diş plaklarını temizleyebilirsiniz.

Yağ ile Gargara

Ayurvedik bir tedavi şekli olan yağ ile gargara uzun zamandır ağız temizliği ve plaksız bir ağıza sahip olmak için kullanılmaktadır. Yağ ile gargara yapmanın detayları ve nasıl yapılacağını öğrenmek için tıklayın.

Aloe Vera

Aloe vera uzun yıllardır, tedavi edici etkilerinden dolayı kullanılmaktadır. Cilt güzelliği için kullanımına ek olarak aloe vera ayrıca diş temizleme, dişleri ve diş etlerindeki acıyı azaltmak için kullanılır. Toplum ve Periodontoloji dergisinde yer alan makaleye göre; aloe vera klinik araştırmalarda plak ve gingivit gibi sorunların tedavisinde olumlu etkiler göstermiştir.

İyileştirici ve önleyici etkileri sebebiyle aloe vera sağlıklı bir ağza sahip olmak için kullanılabilir. Diş fırçanıza biraz aloe vera jeli ekleyin ve diş taşını kontrol altında tutabilmek için dişlerinizi bir kaç dakika fırçalayın.

Oksijenli Su Kullanımı

Oksijenli su, mikrop kırıcı etkileri sebebiyle ağız temizliği için de kullanılabilir.

Oksijenli su kullanarak ağız temizleme suyu yapmak için 3 ölçü suya 1 ölçü oksijenli su eklenir. Her gün 1 dakika ağızda gargara yapılarak kullanılabilir.

Bu ağızda oluşan plakların ortadan kalkmasına ve diş taşlarının parçalanmasına yardımcı olur. Ayrıca farklı sebeplerden(şeker hastalığı ve dolaşım bozuklukları) dolayı gevşemiş diş etleri için sıkılaştırıcı etkilere ve dişler için beyazlatıcı etkilere sahiptir.

Plak Oluşumunu Önlemek İçin Diğer Bilgiler

Düzenli ve Doğru Diş Fırçalama: Dişlerin dairesel hareketlerde ve fazla bastırmadan fırçalanması gereklidir. Her dişin özen gösterilerek temizlenmesi önemlidir.

Diş İpi Kullanımı: Günde en az 1 kez diş ipi kullanılmalıdır.

Yemeklerden sonra ağızda kalan yemek artıklarının temizlenmesi için yeteri kadar su içilmelidir.

Düzenli aralıklarla diş hekimine gidilmeli ve dişler kontrol ettirilmelidir.

Kaynaklar

http://www.wikihow.com/Remove-Plaque
http://www.ehow.com/how_7383885_remove-tooth-tartar-home.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3200013/
http://www.ehow.com/how_7793664_make-mouthwash-peroxide.html

, , , , , ,

Yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2018

321 Paylaşımlar
Paylaş20
Tweetle
Pin301