Diş Beyazlatmanın 13 Doğal Yöntemi

Dişlerinizi hergün fırçalasanız ve düzenli olarak diş ipi kullanıyor olsanız da gün içinde içtiğiniz çay, kahve ve sigara ile dişleriniz zamanla beyazlığını yitirir. Doğal yöntemleri kullanarak, rengi değişen dişlerinizi tekrar eski beyaz günlere geri döndürebilirsiniz.

Beyaz dişler ve estetik bir gülüş, genel olarak görünüşünüz ve çevrenizde bırakacağınız izlenim için çok önemlidir. İlişkiler söz konusu olduğunda ise; mükemmel bir gülüş ile yaratacağınız etki özgüveninizi arttıracaktır. Sahip olacağınız yüksek özgüven ile daha sağlıklı ve daha mutlu olacaksınız. Ayrıca yapılan araştırmalar mükemmel gülüşe sahip olan kişilerin, olmayan kişilere göre hem iş hayatında hem de sosyal ortamda %30 daha başarılı olduğunu göstermektedir.

Geçen yıllarla birlikte gülüşünüz sadece içtiğiniz sigara, çay ya da kahve ile değil genetik faktörler, yaralanmalar, kanal tedavisi ya da kötü yapılan dolgular sebebiyle de bozulabilir. Özellikle asitli içecekler ile dişin mine tabakası hasar görebilir. Ayrıca florid ve çocukluk döneminde kullanılan uzun süreli antibiyotikler de dişlerin sararmasının nedenleri arasındadır.

Daha Beyaz Dişler İçin Kullanabileceğiniz YöntemlerDiş Beyazlatmanın 13 Doğal Yöntemi

Dişlerinizi beyazlatmak için uygulayabileceğiniz bir çok tedavi ve ürün vardır. Dişlerinizi, diş kliniklerinde özel lazer ya da led ışınlarının kullanıldığı beyazlatma jeli tedavileri ile beyazlatabilirsiniz. Ayrıca evinizde de kolayca uygulayabileceğiniz, beyazlatıcı diş macunları, ağız temizleme suları, beyazlatıcı şeritler ve beyazlatıcı sıvı içeren şişeli ürünler de mevcuttur.

Tıbbi beyazlatıcı olarak kullanılan yüksek oranda hidrojen peroksik içeren jeller, diş beyazlığı için etkilidir. Fakat işlem sırasında aynı zamanda dişin iç kısmı olan dentin tabakasında aşınma olabilir.

Asidik yapıya sahip madde, sinirlere etki edebilir ve acı ya da hassasiyete neden olabilir. Diğer taraftan ev tipi ürünler, içerdiği aktif maddelerin, tükürük ile temizlenebilir seviyede zararsız olmasından dolayı fazla etkili olmaz ve sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Peki doğal yöntemlerle neler yapabilirsiniz?

 1. Karbonat

Dişlerinizi yarım çay bardağı karbonat ve yarım çay bardağı su karışımı şeklinde kolayca hazırlayabileceğiniz karışım ile bir iki dakika fırçalayabilirsiniz. 2 hafta boyunca gün aşırı olarak kullanmaya devam edebileceğiniz bu karışımı daha sonra haftada ya da iki haftada bir şeklinde kullanmaya devam edebilirsiniz.

 1. Muz ya da Portakal Kabuğu

Muz ya da portakal kabuğunun iç kısmını dişlerinize sürtün. 10 dakika bekleyerek dişlerinizi güzelce fırçalayın. Meyvelerin kabuğunda bulunan potasyum ve bromür gibi vitamin ve mineraller dişlerin beyazlaması için etkilidir. Ayrıca portakal ve muz kabuğunun inanılmaz 15 faydası yazımıza bakabilirsiniz.

KaçırmayınDiş Eti Hastalıkları İçin Evde Uygulanabilir Tedaviler

 1. Elma Sirkesi ve Limon

Çeyrek limonu sıkın ve 2 çay kaşığı elma sirkesi ile karıştırın. Diş fırçasını karışıma batırın ve dişlerinizi fırçalayıp bol su ile temizleyin. Bu karışım ile şarap, kahve ve nikotin lekelerini kolayca temizleyebilirsiniz. Karşığım, yüksek asit seviyesi ile diş minesine zarar verebilir. Haftada 1 ya da 2 defadan fazla uygulanmamalıdır.

 1. Kömür Tozu

Her ne kadar kulağa hoş gelmese de kömür tozu ve ılık su ile dişlerinizi kolayca temizleyebilirsiniz. Kömür kimyasalları ve toksinleri içine alır. Kömür tozu kullanarak kolayca asit lekelerinden, bakteri ve plaklardan kurtulabilir, daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

 1. Dişleri Tuzla Fırçalama

Diş fırçasını yemeklik tuza batırarak dişlerinizi fırçalayın ve bol su ile durulayabilirsiniz. Tuz dezenfektan etkisi gösterir , hafif şarap ve kafein izlerini yok edebilir.

 1. Zeytin Yağı ya da Hindistan Cevizi Yağı ile Gargara

Bu yağlar anti-bakteriyel etkiye sahiptir. Antioksidan seviyeleri yüksek bu yağlar temizleyici, mikropları öldürücü ve lekeleri çıkarıcı etkilere sahiptir. Diş fırçanıza bir kaç damla damlatabilir ya da bir kaç dakika gargara yaptıktan sonra bol su ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca mikrop kırıcı etkilerini arttırmak için birkaç damla nane yağı ekleyebilirsiniz.

KaçırmayınPürüzsüz ve Yumuşak Ciltler İçin Doğal Yüz Temizleme Kremi

 1. Dişleri Yumurta Kabuğu ile Fırçalama

Hiç yumurta kabuğunu diş fırçalamak için kullanmayı düşündünüz mü? Muhtemelen düşünmediniz. Yumurta kabuğunda yüksek oranda kalsiyum ve 27 diğer mineral bulunur. Dişlerin yeterli mineralleri alabilmesi için etkilidir.

 1. Sigara İçmeyin

Nikotin diş minesinden lekelere yol açar ve dişlerin rengini bozar. Sigara içmeyin ya da içtiğiniz sigara sayısını azaltın.

 1. Asitli İçecek Tüketmeyin

Limonata ya da portakal suyu gibi asitli içecekler düzenli olarak tüketildiğinde dişin mine tabakasına zarar verir ve dişin dış kısmında lekelere yok açabilir. Günlük 2-3 bardaktan fazlasını tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

 1. Siyah/Leke Bırakan İçecekleri Azaltın

Çok fazla kahve, çay tüketimi(yeşil çay ve bitki çayları da dahil), kola ya da kırmızı şarap tüketimi dişlerde lekelenmelere neden olur ve sarımsı yeşilimsi izler bırakır.

 1. Fazla Baharat Kullanımından Kaçının

Zerdeçal, kırmızı biber ya da köri gibi sağlığımıza olumlu etkileri olan renkli baharatlarda dişlerde lekelenmelere neden olabilir. Bu yüzden bu baharatlar kullanılırken aşırıya kaçılmamalıdır.

KaçırmayınBacak Ağrısı İçin Evde Uygulanabilecek Tedaviler

 1. Ağzınızı Soğuk ya da Ilık Su ile Durulayın

Körili tavuk yediyseniz ya da kahve veya sigara içtiyseniz ağzınızı hemen soğuk ya da ılık su ile durulayın. Bu tükürükten renklenmeye yol açan pigmentlerin temizlenmesine ve dişlere olan zararlı etkilerinin azalmasına yardımcı olur.

 1. Yağ ile Gargara ile Ağız Temizliği

Yağ ile gargara ayurdevik bir tedavi yöntemidir. Yağ ağızda her gün düzenli olarak gezdirilir ve ağız sağlığınızın iyileştirilmesi ve dişlerin beyazlatılması sağlanır. Ağzınıza iki çay kaşığı hindistan cevizi yağı gibi bir bitki yağı alarak yaklaşık 20 dakika gargara yapın. Ağzınızdaki yağı tükürün ve ağzınızı bol su ile yıkayın. Yağ ile gargara sabah uykudan uyanınca, yemek yemeden önce yapılması tavsiye edilen bir uygulamadır. Daha sonra dişler normal şekilde fırçalanır. Detaylar için “Ağız sağlığı için yağ ile gargara uygulaması yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca en azından yılda bir kez diş hekimine gidilmesi tavsiye edilmektedir. Plak temizleme tedavisinden sonra dişlerin temizlenmesi ve parlatılması diş lekelerinin temizlenmesi için yardımcı olabilir.

Bu yöntemleri denedikten sonra tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz!

, , , , , , ,

Yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2018

144 Paylaşımlar
Paylaş22
Tweetle
Pin122