Daha Uzun Yaşamak İstiyorsan Yapmayı Bırakman Gereken 10 Şey

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 2013’te dünya çapında doğumda ortalama yaşam süresi 71 yıldır. Tıp sektöründeki gelişmeler sayesinde ortalama insan ömrü son birkaç yılda istikrarlı bir şekilde artmıştır.

Etkili aşılar ve ilaçlar aksi takdirde insanın ömrünü azaltacak hastalıklarla savaşılmasına yardımcı olmuştur. Aslında,  Hastalıktan korunma ve önleme merkezleri‘ne göre bilim ortalama insan ömrü son yüzyılda neredeyse 30 yıl artmasına yardımcı olmuştur.

Tıpla beraber, çalışma koşullarındaki iyileşmeler ve sağlık önlemleri kadar sağlıklı bir ömür hakkında tamamen farkındalık da yaşam süresini arttırmada kilit rol oynamışlardır.Eğer daha sağlıklı olmak ve daha uzun süre yaşamak istiyorsanız, yaşam tarzınıza ve beslenme seçeneklerinize dikkat etmelisiniz.

İşte daha uzun süre yaşamak istiyorsanız yapmayı bırakmanız gereken 10 şey.

1. Sağlıksız Beslenme

Sağlıksız beslenme az kaliteli bir hayata ve birçok sağlık problemlerine etki eden büyük bir faktördür. Obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, felç, yüksek kolesterol, bunama ve birçok çeşit kanser sağlıksız beslenmeyle ilişkilidir.Daha Uzun Yaşamak İstiyorsan Yapmayı Bırakman Gereken 10 Şey

Aslında Türkiye’ de beslenme faktörleri, vücut kitle indeksi ve fiziksel durgunluk alkolden ve uyuşturucu kullanımından daha fazla sağlık kaybına yol açmaktadır.

Sağlığınızı geliştirmek için beslenmenize organik meyve ve sebzeleri, lifli gıdaları, tam tahıllı ürünleri, az yağlı yiyecekleri ve sağlıklı yağları dahil edin. Ayrıca işlenmiş gıda ve tuz tüketiminizi azaltın. Kafeinden uzak durun. Sağlıklı beslenme gün boyunca yeterli miktarda su içmeden tamamlanmış olmaz. Ayrıca kahvaltıyı atlamayın, ve arada 3 küçük öğün ve sağlıklı atıştırmalıklar yiyin.

2. Tembel Olma

Tahmini yaşam sürenizi etkileyecek en önemli faktör fiziksel aktivitenin olmayışıdır. 2015’de Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan çalışma fiziksel aktivitenin yokluğunun kişinin vücut kitle indeksini bağlı olarak uzun zamandır erken ölüm riskiyle ilişkilendirildiği sonucuna varmıştır.

Fiziksel aktivite bağışıklık sisteminizi güçlendirir, kalp damar ve solunum işlevlerini geliştirir, kas gücünün kaybını azaltır, kemik kütlesini arttırır, sindirimi iyileştirir, derin uyku sağlar ve depresyonu engeller. Meşgul olsanız bile, günlük rutininizde bir çeşit fiziksel aktivite için zaman yaratmanız önemlidir. Her gün 30 dakika egzersiz, haftada beş gün ya da daha fazla, yaşam sürenizi uzatmanıza yardımcı olabilir.

Yürüyüşe çıkın ya da 20-30 dakika koşun, haftada birkaç kere aerobik egzersizler yapın ve hafta sonları yüzmek, bisiklete binmek, trekking ya da diğer sporları tercih edin.

2. Sağlıklı Uyu

Günlük aldığınız uyku yaşam sürenizi etkileyebilir. 2007’de Uyku Dergisi’ nde yayınlanan bir çalışma uyku süresinde hem azalma hem artmanın artan ölüm oranlarıyla ilişkili olduğunu göstermiştir.

Gecede 6 saatten az uyumak sizi 8 saat uyuyan insanlardan daha erken ölme riskiyle karşılaştırır. Düzenli az uyumak sizi obezite, kalp hastalıkları ve diyabet gibi ciddi sağlık problemleri riskine sokar. Diğer yandan, iyi bir gece uykusu stresi, depresyonu ve kalp hastalıklarını önler.

Ortalama bir yetişkin işlevlerini yerine getirebilmesi için 8 saat kaliteli uykuya ihtiyaç duyar. Genellikle, yorgun hissederek uyanıyorsanız ve kestirmek için fırsat arıyorsanız, bu yeterli uyku uyumadığınızın kesin bir işaretidir.

Daha iyi uyuyabilmek için, daha hafif yemekler yiyin, yatak odanızı karanlık tutun ve dikkat dağıtıcı olmasın, meditasyon yapın, uykuya gitmeden önce ılık bir bardak süt için, geceleri ılık bir duş alın ve odanızdaki sıcaklığı serin tutun.

4. Fazla Stres Yapma

Fazla stres sağlığınıza ağır darbe vurur ve gerçekten yaşam sürenizi kısaltabilir. Stres vücuttaki kortizol hormonunu artırır, ki bunun kalbinize, metabolizmanıza ve bağışıklık sisteminize negatif etkileri vardır. 2012’de İngiliz Tıp Dergisi’ndeki bir çalışma ölüm oranı arttıran stresle kalp krizi ya da felç arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Stresi azaltmakla ilgili adımlar atarak hayat kaliteniz kadar sağlığınızı da geliştirebilirsiniz. Daha az stres ve endişe bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve hastalıklara duyarlılığı azaltmaya yardım eder. Bu hatta depresyon ve endişe riskini de azaltır.

Egzersiz, sağlam uyku, görselleştirme ve meditasyon vücudunuzun strese karşı tepkisinde gözle görülür değişiklikler üretebilir.

5. Sigara İçme

Eğer sigara içiyorsanız, hayatınıza yıllar katmak için şimdi sigara içmeyi bırakın. Hatta, bu hastalıksız bir hayat şansını arttırır.

Sağlık Bakanlığına’ ye göre, tahminen 23.8 milyon vatandaşımız sigara içiyor ve bu Türkiye’de önlenebilir hastalıkların en önemli nedenlerindendir. Sigara dumanı içenler kadar dumana maruz kalanlar için de zararlı 1000’den fazla kimyasal içerir. Bu kimyasallar akciğer kanseri, kalp hastalıkları, cilt problemleri, kronik bronşit, diş zayıflamaları ve hızlanmış yaşlanmaya neden olabilir.

Bir kere sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz, öfke, endişe, kızgınlık, dikkat eksikliği, artan iştah, baş ağrıları, yüksek tansiyon ve sürekli sigara içme isteği gibi yoksunluk semptomlarına hazırlıklı olun.

Uzmanlardan yardım alabilir, aile üyelerinden destek görebilir ,ilaçlardan ve doğal yollardan sigarayı bırakmak için yardımalabilirsiniz ve yoksunluk semptomlarıyla başa çıkabilirsiniz.

6. Fazla İçki İçme ve Uyuşturucu Kullanma

Yaşam sürenizi arttırmanın bir diğer yolu, alkol kadar uyuşturucudan da uzak durmaktır. İnsanlar uyuşturucuyu  eğlenmek, rahatlamak, depresyonla savaşmak, kendine güven kazanmak, gerçeklerden kaçmak, sıkıntıyı ve stresi atmak ve hatta problemlerle başa çıkmak için meditasyon aracı olmak üzere birçok sebepten dolayı kullanmaktadırlar.

Uyuşturucuları yanlış kullanmak sağlığınıza hem kısa hem uzun vadede zararlı olabilir, ve genellikle bağımlılığa yol açar. Uzak durmanız gereken bazı uyuşturucular; eroin, kokain, metamfetamin, taş kokain ve diğerlerini kapsamaktadır.

Uyuşturuculara benzer şekilde, fazla içki içmek karaciğer hastalığı, sindirim problemleri, kalp problemleri, diyabet sorunları ve zayıflamış bağışıklık sistemi gibi sağlık problemlerine yol açar. Hem alkol hem uyuşturucu bağımlılıkları kazayla yaralanmalar, saldırı, başarısız evlilikler, artan suç ve intihar ile ilişkilendirilir. Bu bağımlılıklarla savaşmak için destek gruplarından, aileden, tedavi programlarından ve hatta gerekirse ilaçlardan yardım alın.

7. Ağız Sağlığını İhmal Etme

Tam ağız sağlığı diş çürümesi, ağız kuruluğu, diş ağrısı ve diş eti hastalıklarını önlemede önemlidir. Ayrıca zararlı bakterileri ağzınızdan uzaklaştırarak bütün sağlığınızı destekler. Ağız bakterileri, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, felç, diyabet, Alzheimer ve bazı tür kanser risklerini arttırır.

Dişeti hastalığı 743 milyon insanı etkileyerek dünyada en fazla etkili yaygın kronik hastalıklardan 6.sıdır. Türkiye’de her 2 kişiden 1’i periodontal hastalıklardan muzdariptir.

Ağız sağlığını sağlayarak, dişeti hastalığını ve diğer ağız problemlerini önleyebilir ve böylece yaşam sürenizi uzatabilirsiniz. Dişlerinizi günde 2 kere fırçalayın, her gün diş ipi kullanın, günde iki kere antiseptik bir ağız suyu kullanın ve her 6 ayda bir ağız ve diş kontrollerinizi yaptırın. Ağız kuruluğunu şekersiz sakız çiğneyerek ve bolca su içerek önleyin. Ayrıca şekerli spor içeceklerinden uzak durun.

8. Çok Fazla Güneşte Kalma

Güneşe fazla maruz kalma ve artan cilt kanseri arasındaki bağ birçok insanın güneşten tamamen kaçınmalarına neden olmuştur. Ama güneşi tamamen görmezden gelmek sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Gün ışığına ölçülü şekilde çıkmak vücutta D vitamini üretimini arttırır. D vitamini eksikliği birçok değişik kanser türü, kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon, otoimmün hastalıklar, tip 2 diyabet, depresyon, doğum kusurları, bulaşıcı hastalıklar ve daha fazlası için büyük bir risk faktörüdür. 2011’de Kanser epidemiyolojisi, Biyolojik Göstergeler ve Önlenmesi Dergisinde yayınlanan bir çalışma güneşe normal olarak maruz kalmanın hem kardiyovasküler hem de ölüm riskinin azalmasına yardım ettiği sonucuna varmıştır.

Vücudunuzu erken güneş ışınlarına 10-15 dakika çıkarın( güneş kremi olmadan). Güneşin tam tepede olduğu ve güneş ışınlarının direk geldiği saatlerden kaçının ( 10p.m- 4p.m). güneşin zirvede olduğu zamanlarda dışarda olmanız gerekiyorsa güneş kremi sürün ve arabanızın camları için radyasyon ışınlarını azaltmak için koruyucu film takmayı düşünün.

9. Olumsuz Düşünme

Olumsuz düşünceler doyurucu, amaçlı bir hayat yaşama potansiyelinizi limitler. Ayrıca stres seviyenizi arttırarak sağlığınız üzerinde zararlı etkileri olur.  Olumsuz düşünmenin diğer etkileri hırs, öfke, asabilik, endişe ve depresyonu içine alır. Ayrıca, olumsuz duygusal durum yeme bozukluklarına yol açabilir- fazla yemekten tamamen iştah eksikliğine kadar.

Hayatınızda bir amaç bularak pozitif kalın. Bu kendiniz hakkında daha iyi hissetmenizi sağlar, üretkenliğinizi arttırır, stresi azaltır ve sonuç olarak daha uzun yaşamanıza yardım eder. Ayrıca daha sağlıklı ilişkiler geliştirmenizi sağlar ki bu da sağlığınızı birçok pozitif yönden kesinlikle etkiler. Hayatınızdaki olumsuzluğu azaltmak için, sahip olduğunuz her şey için minnettar olun, ihtiyacı olanlara yardım edin, meditasyon yapın ve etrafınızı pozitif insanlarla sarın.

10. Düzenli Sağlık Kontrollerini Aksatma

Uzun yaşayan aile üyeleriniz olsa bile, sadece genlerinize güvenemezsiniz. Çevresel ve hayat tarzı faktörleri uzun ömürlü olmanızda büyük bir rol oynar. Bu yüzden, gerekli taramalar ve testler için doktora düzenli olarak giderek sağlığınızın sorumluluğunu elinize almanız önemlidir.

Sağlık problemlerine gelince, önlem almak tedaviden her zaman daha iyidir. Erken tanı daha iyi tedavi iyileşme oranlarını garantiler. Ayrıca daha az pahalı olacaktır. Önemli bazı taramalar ve testler göğüs incelemelerini, kolesterol ve yüksek tansiyon testlerini, kemik yoğunluğu testini, kolon kanseri testini, ağız ve diş sağlığı kontrollerini ve buna benzer testleri ve taramaları içerir.

Doktora gittiğinizde, hayat tarzınız ve sağlık semptomlarınız hakkında dürüst olmalısınız. Aynı zamanda, doktorunuzun tavsiyesini ciddiye alın.

Kaynakça

http://www.sciencedaily.com/releases/2011/02/110207112539.htm
http://www.cancer.org/healthy/stayawayfromtobacco/guidetoquittingsmoking/guide-to-quitting-smoking-how-smoking-affects-health
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15184696
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21297041
http://www.bmj.com/content/345/bmj.e4933
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2276139/
http://www.nhs.uk/news/2010/05May/Pages/lifespan-link-to-sleeping-habits.aspx
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23842577

, , , , , , , ,

Yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2018

109 Paylaşımlar
Paylaş34
Tweetle
Pin75