Çay Ağacı Yağının Sağlığa Faydaları

Çay ağacı yağı (diğer adıyla Hint defnesi) yerli halk kabileleri tarafından binlerce yıldır genel bir yaygın antiseptik olarak kullanılmış doğal dezenfektandır. Çok yakınlarda, bilimsel bir komite çay ağacı yağının muazzam tıbbi faydaları olduğunu doğruladı. Hindistan cevizi kokusuna benzer açık sarı bir yağdır ve çay yapraklarının buharlaştırılması ve sonra yağının sıkılmasıyla üretilir.

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı yağı içinde  bu yağı üç tip bulaşıcı organizmaları, mantar, bakteri ve virüs, iyileştiren popüler etken yapan muhteşem özellikler vardır. En önemlisi, bazı antibiyotiklere karşı dirençli bazı enfeksiyonla etkili biçimde savaştığı bilinmektedir. Bu yüzden çay ağacı yağı akne, çıban, yağlı cilt, sivilce, güneş yanıkları, ayak mantarı, siğiller, uçuklar, böcek ısırmaları, kızarıklıklar, kepek ve diğer küçük yaralar ve tahrişler gibi bakteriyel ve mantarla ilgili cilt sorunlarında yüzlerce yıldır mükemmel bir tedavidir.

Yapılan araştırmalar çay ağacı yağının sıradan boğaz ağrısından, öksürükten ve akan burundan astım, tüberküloz ve bronşit gibi  ciddi durumlara kadar solunum yolu sorunlarını tedavi ettiğini göstermiştir. Yağın virüs kıran özellikleri suçiçeği, zona, kızamık, grip, soğuk algınlığı ve siğil gibi yaygın sıradan bulaşıcı hastalıklara karşı savaşır. Stres, hastalık ya da antibiyotik ve diğer ilaçların kullanımıyla zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirir. Ağız candidiasisininin ( ağızda ve boğazda oluşan bir mantar enfeksiyonu) iyileşmesinde etkili olduğu için ağız suyu olarak kullanılabilir.

Çay Ağacı Yağının Sağlığa FaydalarıÇay Ağacı Yağının Kullanımları

Cilt Enfeksiyonları

Sivilce Tedavisi

Çay ağacı yağının yaygın bir kullanımı doğal sivilce tedavisi olmasıdır. Etkili tedavi için  pamuk çubuğunu çay ağacı yağına batırıp uykudan önce etkilenmiş bölgelere nazikçe uygulayın. Sabah, yağı durulayın ve her zamanki gibi yüzünüzü yıkayın. Bunu günlük olarak tekrarlayın.

Çıban ve Sivilce

Çay ağacı yağı ayrıca çıban ya da sivilcelerin tedavisinde kullanılmıştır. Rahatsızlığı azaltırken iyileşme sürecini hızlandırdığı bulunmuştur. Bir pamuklu çubuğu çay ağacı yağına batırın ve sonra direk çıbanın ya da sivilcenin üstüne uygulayın. Çubuğu dikkatlice çektiğinizden ve cildinizin diğer etkilenmemiş kısımlara değmediğinden emin olun. Bunu çıban iyileşene kadar günde 3-5 defa tekrarlayın.

Ayak Tırnağı Mantarı

Çay ağacı yağı ayak tırnağı mantarına yardımcı olur. Basitçe etkilenmiş ayak tırnaklarına 1-2 damla çay ağacı yağı damlatın ve tırnağın ucundan yukarı aşağı ovun. Bunu günde bir kere tekrar edin.

Siğiller

Bir çok insan çay ağacı yağının ayrıca genital siğilleri için etkili bir tedavi olarak kullanılabileceğini bulmuştur.  Etkili tedavi için pamuklu çubuğu çay ağacı yağına batırın ve nazikçe siğile uygulayın. Bunu günde bir kere 10 gün boyunca tekrarlayın.

Ağız Kokusu, iltihaplı Dişetleri ve Diş Plakları

Çay ağacı yağı, ağız suyu olarak kullanıldığında, kötü nefes, oral candidiasis (ağız mantarı), gingivit , plak ve iltihaplı dişetleri için doğal bir tedavi olarak hareket eder. Diş ameliyatlarından önce ağız bakterilerini de öldürür ve dişlerle ilgili işlemler nedeniyle oluşan ağız tahrişlerini azaltır.

3 damla çay ağacı yağını ılık suya ekleyin. Çözeltiyi günde 2-3 kere ağız suyu olarak kullanın. Her zaman çay ağacı yağı ağız suyunu tükürün. Sakın yutmayın. Dişlerinizi fırçalarken diş macununuza 1 damla çay ağacı yağı damlatabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı ve Şişkinlik

Çay ağacı yağı buharla nefes alma tekniklerine şişkinliği, boğaz ağrısını, göğüs iltihaplarını ve balgamı temizlemek için doğal tedavi amacıyla birleştirilebilir.

Derin bir pişirme kabını ya da kaseyi suyla doldurun. Suyu kaynatın. Kabı ocaktan alın ve içine 2-3 damla çay ağacı yağı ekleyin. Kafanızı bir havluyla kapatın ve havlunun uzun kenarları kasenin kenarından sarkacak şekilde kasenin üstüne eğilin. Buharı 5-10 dakika soluyun. Belirtiler tamamen silinene kadar her gece yatmaya gitmeden önce işlemi tekrar edin. Eğer belirtiler 5 günden uzun sürerse doktorunuza danışmanız en doğrusudur.

Pamukçuk Ağrıları ve Larenjit

Suda seyreltilen çay ağacı yağı pamukçuk ağrıları ve larenjit için etkili bir tedavidir. Bir fincan sıcak suyun içine 3-4 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu çözeltiyi gargara edin. Sakın yutmayın.

Kepek ve Bit

Araştırmalar şampuanlarda %5 çay ağacı yağının olması kepeği tedavi edebilir ve saç bitlerinden kurtulmaya yardımcı olacağını göstermiştir.  29 ml şampuanınız başına 1 damla çay ağacı yağı karıştırıp kendi şampuanınızı yapabilirsiniz. Kafa derinize bu karışımı masajla uygulayın ve sonra her zamanki gibi durulayın.

Çay Ağacı Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Hamile ve emziren kadınlar çay ağacı yağından uzak durmalıdırlar. Sulandırılmamış çay ağacı yağı kaşıntıya, tahrişe ve hassas ciltlerde kızarıklığa neden olabilir. Bu yüzden eğer hassas cildiniz varsa, çay ağacı yağını zeytin yağı gibi temel yağlarla seyreltmek her zaman daha güvenlidir.

Saf çay ağacı yağı seyreltilmemiş formda kesinlikle dahili alınmamalıdır. Göz çevresinde , genital bölge çevresinde  ya da hatta ağız suyu olarak kullanıldığında ekstra dikkat edilmelidir. Dahili olarak alınırsa, çay ağacı yağı ishal, kusma, zayıflamış bağışıklık işlevi, fazla uyuşukluk, uyku, kafa karışması, kötü düzen ve hatta komaya sebep olabilir. Eğer fazla kullanım nedeniyle bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, hemen tıbbı müdahale isteyin.

, , , , , , ,

Yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2018

92 Paylaşımlar
Paylaş20
Tweetle
Pin72