Bebeklerde Hazımsızlık ve Gaz Sancıları

Bebeklerde görülen gaz sancısına bağlı olarak ağlamaya kolik adı verilir. Eğer bebek normalden çok daha fazla ağlıyor ve teşhisi konulamıyorsa nedeni gaz sancısıdır. Bebeklerin %47’sinde gaz sancıları bebek 3 aylık olduğunda, %41’inde ise bebek 6 aylık olduğunda sona erer ancak istisnalar mevcuttur.

Bazı bebeklerde 9 aylıkken dahi gaz sancısı görülebilir. Gaz sancısının nedeni henüz tam olarak bilinmemekle birlikte genel kanı mama ve anne sütüne karşı alerji ve sindirim sisteminin yeterince olgunlaşmamış olmasından kaynaklandığı yönündedir.  Mamanın içeriğindeki bazı maddeler buna sebebiyet veriyor olabilir. Bu durumda mama yerine mümkünse anne sütüyle beslenmek tercih edilmelidir. Mama tercih ediliyorsa, doktora danışarak mama değişikliği yapılabilinir. Gaz çıkarmak bir hastalık veya hastalık belirtisi değildir ve bir zararı yoktur. Ancak yine de bir çocuk hastalıkları uzmanı tarafından muayanesi gereklidir.

Gaz sancısı çeken bebekler oldukça şiddetli bir şekilde ağlarlar. Bu durumda ağlamanın sebebinin açlık veya uykusuzluk olmadığından emin olun. Eğer sebep bunlardan biri değilse gaz sancısıdır. Gaz sancısı geçiren bebekler sürekli ağlar, acı çekiyormuş gibi gözükür ve ağlama süresi günde 3 saatten fazladır. Gazını çıkarmak için bacaklarını karnına doğru çeker veya ileri uzatır. Yüzde kızarma, ellerde ve ayaklarda hafif morarma gözükebilir. Gaz bebeklerde uyumayı geciktirir veya uykuda uyanmalara sebep olur.

Kolini önlemek için ek besinlere erken yaşta başlanmamalıdır. Gaz çıkarmayı engellemenin diğer bir yolu da bebeği kundaklamak ve hareket alanını azaltmaktır. Ayrıca aldığı her besinden sonra bebeğin gazını çıkarmak vücutta gaz birikmesini engeller.

Gaz çıkarmak için bebek omuza yatırılıp sırtı hafif bir şekilde ovalanmalıdır. Bunun yanında masaj yapmak, yüzüstü yatırmak da yardımcı olur. Koliği önlemek için bunlar denenmeden gaz giderici ilaçlara başvurulmamalıdır. Ilık suda banyo, müzik dinletmek ve karnına havlu koymak da koliğe karşı etkilidir. Koliğin bir diğer sebebi de bebeğin biberondan içerken hava yutmasıdır. Biberonun emziğinin çok küçük veya çok büyük boyutlarda olmamasına dikkat edilmelidir. Bebeği emziren annenin yedikleri yiyecekler de bebekte koliğe neden olabilir.

, , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2018

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Pin