Badem Sütü Faydaları, Besin Değerleri ve Yan Etkileri

Badem sütü, badem ve suyun karıştırılarak öğütülmesi sonucu ortaya çıkan bir süt ikamesidir. Orta çağdan beri, badem sütü ile ilgili tariflerin olduğu bilinmektedir. Ayrıca son zamanlarda gelişen ülkelerde de özellikle modern karıştırıcı(blender) cihazlarının yaygınlaşmasıyla daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Badem sütünün orta çağda popüler olmasının sebebi, içerdiği yüksek protein oranıdır. Ayrıca diğer bir sebep, süt ürünlerinin daha kolay ve daha uzun süre saklanabilir olmasıdır. İnek, koyun ya da keçiden elde edilen sütün kısa sürede yağ ya da peynire dönüştürülmediğinde kolayca ekşidiği fark edildi. İşte burada badem sütüne ihtiyaç duyuldu. Kuru bademlerin saklanması kolaydı ve taze sütte olduğu gibi soğuk ortamlara ihtiyaç duyulmuyordu.

Badem sütü özellikle “Çiğ Yiyecek Hareketi” destekçileri tarafından tercih edilmektedir.  Çiğ yiyecek hareketi destekçileri, yiyecekleri pişirmenin yüksek mineral ve vitamin içiriğini bozduğuna inanmaktadır. Diğer taraftan çiğ yenen yiyeceklerin besleyici değerinin fazla olduğuna inanmaktadır. Bademler, su dolu bir şişede bir gün bekletilir. Daha sonra karıştırıcı ile parçalanır ve süzülür, böylece ortaya badem sütü çıkar. Soya ve pirinç sütüne göre tadı daha hoş ve aynı zamanda hayvansal sütle karşılaştırıldığında protein içeriği daha fazla.

Badem Sütü Faydaları, Besin Değerleri ve Yan EtkileriBadem sütü zararlı yağ içermez. Hayvansal sütlerde bulunan ve hazımsızlık yaratan laktoz içermez. Yine de bazı doktorlar, bebek mamasından bir geçiş olarak çocuklara erken yaşta, kuru yemişlere karşı bir alerji oluşturabileceği düşüncesiyle badem sütü verilmemesi konusunda uyarmaktadır. Fıstık alerjisi olan kişilerin de kullanmadan önce bademe karşı alerjisi olup olmadığını kontrol ettirmesi gerekir.

Çiğ yiyecek hareketinin aksine, birçok badem sütü tarifi, bademlerin suda bekletilmeden önce kaynatılması gerektiği şeklindedir. Yine birçok tarif, fırınlanmış bademlerden badem sütü elde etme üstünedir. Birçok kişi kavrulmuş bademlerin tadının çiğ bademlerden daha iyi olmasından dolayı kavrulmuş badem tercih eder.

Kaçırmayın: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 15 Süper Besin

Marketlerde hazır olarak badem sütü bulunabilir. Soya ya da pirinç sütü kadar popüler olmadığından, bulmak o kadar kolay olmayabilir. Birçok tarihte hayvansal süte bir ikame olarak tercih edilir. Özellikle yüksek yağlı süt gerektiren tariflerde badem sütü kullanımı aynı sonuçları vermeyebilir. Badem sütü özellikle, akıtma, krepler ya da smootie olarak bilinen sütlü içecekler için uygundur.

Badem Sütü Besin Değerleri

İkame ürünler dünyasında, birçok ürün bir başkasının yerine kullanılabilir. Soya sütünün, hayvansal sütlerin yerine kullanıldığını biliyoruz. Peki badem sütü? Badem sütü de soya sütü gibi gerçekten bir süt değildir. Badem ve sudan oluşan bir içecektir. Bademler 6-8 saat suda bekletilir, süzülerek karıştırıcı ile parçalanır. Daha sonra badem parçaları süzülür ve ortaya badem sütü çıkar. Birkaç hurma eklenerek karıştırıcıdan geçirilen bademlerin daha hoş bir tadı olur. Badem sütünün besleyici değerleri ve sağlığa yararları onu inek sütüne bir ikame olarak kullanılabilir hale getirir.

Badem sütü özellikle inek sütünün tadını beğenmeyen kişiler tarafından tercih edilir. İnek sütü içme konusunda isteksiz davranan çocuklara badem sütü verilebilir. Genelde badem sütü hoş tadından dolayı soya ya da pirinç sütüne göre daha fazla kullanılır. Süt ürünlerine alternatif olan bu içecek, laktoz alerjisi olan kişiler tarafından da kullanılmaktadır. Badem sütü tamamen bademlerin özünden üretildiği için laktoz alerjeni maddeler içermez.

Sütünün Besleyici Değerleri

Bir bardak badem sütünde yaklaşık, 30-40 kalori, 2.5-3 gr yağ, 1 gr protein, 1 gr lif ve bazı vitamin ve mineraller bulunur. İşte bu besleyici değerleri inceleyelim.

Kalori Oranı

Badem sütünün kalori içeriği inek sütünden ve soya sütünden daha azdır. Bu sebeple kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Badem sütü sporcular ve kilo kontrolü yapmak isteyen kişiler için güzel bir seçenektir.

Kalsiyum Oranı

Badem sütünde, inek sütüne göre daha az ve soya sütüne göre daha fazla soya sütü bulunur. Yine de paketli badem sütlerinde kalsiyum oranına eklemeler yapılmakta ve kalsiyum eksikliği sorunu ortadan kalkmaktadır. Kalsiyum parçaları dibe çökme yaptığından paketi açmadan çalkalanması tavsiye edilir.

Doymuş ve Doymamış Yağ Oranı

İçerdiği doymamış yağlar ile badem sütü kalp krizi riskini azaltmada faydalıdır. Kandaki kötü kolesterolü azaltır. Ayrıca badem sütünde kolesterol ve doymuş yağ bulunmaz. Badem sütünün omega 3 ve omega yağ asitleri içeriğinden dolayı, kötü kolesterolü yüksek, kalp krizi riskini doğal yollarla azaltmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

Kaçırmayın: Aloe Veranın Sağlığa 8 Kanıtlanmış Faydası

Protein Oranı

Badem sütünde bulunan protein, her ne kadar normal süte ve soya sütüne göre daha az olsa da, vücudun büyüme ve iyileşme fonksiyonlarının doğru çalışması için gereklidir. Badem sütü içmeye başladıktan sonra tamamen normal sütü bırakıp badem sütü içmeyi tercih etmeniz durumunda yeterli miktarda protein almak için protein oranı yüksek gıdaları tercih etmelisiniz.

Şeker Oranı

Badem sütünde doğal şeker bulunmaz. Paketli badem sütlerinde, tadını değiştirmek için kullanılan şeker ve tatlandırıcı maddeler ile şeker oranı arttırılmaktadır. Ev yapımı badem sütünde şeker yer almadığından diyabet hastaları için idealdir. Buna ek olarak badem sütündeki karbonhidrat oranı normal sütle karşılaştırıldığında, az olması yine badem sütünü, diyabet hastaları için uygun bir içecek haline getirir.

Vitamin ve Mineral Oranı

Badem sütünde yüksek oranda manganez, selenyum ve e vitamini bulunur. Manganez, vücutta bulunan enzimlerin harekete geçirilmesinde önemli rol oynar. Fosforla birlikte manganez, kemiklerin ve dişlerin sağlığı için önemlidir. E vitamini, vücutta bulunan serbest radikalleri yok ederek, hücrelerin daha güçlü hale gelmesine yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Diğer taraftan selenyum, bağışıklık sisteminin doğru işlevi için önemlidir. Bademden elde edilen magnezyum, tüketilen yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Ayrıca kemiklerin sağlığı için gerekli hormonların üretilmesinden sorumlu tiroit altı bezlerinin sağlıklı işlevi için önemlidir. Potasyum, kan basıncı dengeleyici etkiye sahiptir.

Kaçımayın: Goji Berry ile Nasıl Kilo Verilir? Yararları Nelerdir?

Flavanoid ve Antioksidan İçeriği

Badem sütünün hazırlanmasında, bademlerin kabuklarının da kullanılması sebebiyle, badem sütünde bol miktarda “flavanoid” bulunur. Kabuklarda bulunan “flavanoid” maddesi, birçok kalp hastalığına koruyucu etkiye sahiptir. Badem sütünde yine kalp hastalıklarına ve kanser hastalığına iyi gelen antioksidanlar bulunur.

Badem sütü, gerektiği kadar hazırlanabilir. Hazırlandıktan sonra hava geçirmeyen kaplarda buzdolabında olmak koşuluyla 4-5 gün muhafaza edilebilir. Badem sütü pişirilmeden kullanılır ve bu sebeple birçok vitamin ve mineralin ölmesi önlenir. Badem sütü sağlıklı, hoş, tatlı ve yararlıdır.

Badem Sütü Yapımı

– Yarım bardak çiğ badem

– 4 bardak filtre ya da kaynak suyu

Bademleri 6 ila 8 saat suda bekletin. Daha sonra suyu süzerek 4 bardak su ile karıştırıcıda, süt kıvamına gelene kadar parçalayın. İçeride kalan parçacıkları ortadan kaldırmak için süzün. Saklamak istediğinizde hava geçirmeyen kaplarda 4-5 gün buzdolabında bekletebilirsiniz.  Tat vermek istediğinizde karıştırıcıya birkaç hurma atabilirsiniz.

Kaçırmayın: Yiyecekleri Buharda Pişirmenin Sağlığa Yararları Nelerdir?

Badem Sütünün Yararları

Badem sütü, normal sütten ve benzer kullanıma sahip pirinç sütünden daha fazla besleyici öğelere sahiptir. Normal süte eş sayılabilecek yararları vardır. Ayrıca badem sütü, soya ve laktoz alerjisi olanlar için de idealdir.

Badem sütünün yararları arasında kan şekeri seviyesini dengelemek ve kabızlık sorununu ortadan kaldırmak yer alır.  Tüm bu yararları sadece badem sütü içerek elde edebilirsiniz.

Kilo Kontrolü

Şeker ya da tatlandırıcı eklenmemiş, 1 bardak badem sütünde yaklaşık 60 kalori bulunur. Kilo kontrolü sağlamaya çalışan ya da kilo vermeye çalışan herkes için uygun bir miktardır.
Badem sütü, düşük kalori miktarı ile günlük beslenme programınıza daha az etki yapmaktadır. Bazı süt ürünleri kahvaltılık mısır gevreklerinden daha fazla şeker içerir.

Kalp Sağlığı

Badem sütünden kolesterol bulunmazken, sadece 5mg sodyum bulunur. Sodyum ve kolesterol miktarı düşük yiyecekler tüketerek daha sağlıklı bir kalbe ve tansiyona sahip olabilirsiniz.
Kolesterol içermemesi ile badem sütü kötü kolesterol seviyesinin azalmasına ve bununla birlikte iyi kolesterol seviyesini artmasına yardımcı olur. Badem sütü ayrıca servis başı 150mg potasyum içerir. Bu mineral sağlıklı kan basıncının sağlanmasına yardımcı olur.

Kaçırmayın: Diyabet – Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kan Şekeri Dostu

Diğer süt ikamelerine nazaran, badem sütü servis başı sadece 8 gram şeker içeriği ile daha ideal bir seçenektir.7 gram şeker, karbonhidrat içeriğinden kaynaklanır ve kan şekeri seviyesinden çok az etkilidir. Basit şeker tükettiğimizde, metabolik fonksiyonlar besleyici öğeleri alamadığı için, karbonhidratları yağ olarak saklama yoluna gider.

Badem sütünde, bulunan düşük şeker miktarı düşük glisemik yapıdadır ve vücut hepsini enerji olarak tüketir. Diyabet hastaları bu özellikten faydalanabilir.

Kemik Sağlığı

Badem sütü, günlük tüketilmesi gereken kalsiyum oranının  %30’unu ve D vitaminin %25’ini içerir. Bu iki besleyici mineraller ile erkekler, kadınlar, çocuklar ve bebekler daha güçlü kemiklere sahip olur.

D vitamini ayrıca bağışıklık sistemini ve hücre fonksiyonlarının düzeltilmesine yardımcı olur. Bazı araştırmalar, d vitaminin osteoporozu ve alzaymır hastalığı riskini azalttığını göstermektedir.

Badem Sütünde bulunan magnezyum, daha fazla kalsiyumun kullanılmasına yardımcı olur.

Cilt Bakımı

Badem sütü, günlük tavsiye edilen e vitamini miktarının %50’sini içerir. Bu güçlü mineral, antioksidan etkilere sahiptir ve a vitamini kullanımını düzenler. Daha önemlisi E vitamini, cilt sağlığını arttıran ana düzenleyici olarak işlev gösterir.

Laktozsuz

Laktoz, hayvansal sütlerde bulunur. Birçok kişinin laktoza karşı alerjisi bulunmaktadır ve süt tüketimi mide gazına, ishale neden olabilir. Badem sütü bademden elde edildiği için bir bitkiseldir ve laktoz içermez. Böylece kolayca normal süt yerine kullanılabilir.

Ev Yapımı ve Saf

Herkes evde kolayca ve basit yöntemlerle badem sütü üretebilir ve herhangi ek madde kullanmadan kolayca saklayabilir. Bu %100 sağlıklı badem sütü demek. Bir çok araştırma ile ineklerin süt üretimini arttırmak için antibiyotik ve büyüme hormonu kullanıldığı ve de bunun alerjik reaksiyonlara ve zehirli yan etkilere neden olarak, kansere kadar bir çok hastalığın sebebi olduğu kanıtlanmıştır.

Badem Sütü Yan Etkileri

Badem sütü guatrojenik yiyecek olarak tanımlanır. Guatrojenik yiyecekler, yüksek oranlarda tüketildiğinde tiroit hormonuna zarar veren kimyasallar içerir. Özellikle, tiroit fonksiyonu düşük kişilerde badem sütü içerken dikkat edilmelidir.

Badem sütü yeni doğan bebekler için doğru içecek değildir. Bebekler için gerekli olan ve anne sütüne eş değer sayılabilecek mineraller, vitaminler ve besleyici öğeler bulunmaktadır. Satış amacıyla üretilen badem sütleri, hayvansal sütlerden daha fazla şeker içerir ve bu büyük bir dezavantajdır.
Badem sütü doğal olarak kuruyemiş alerjisi olan kişilere tavsiye edilmez.

, , , , ,

Yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2018

85 Paylaşımlar
Paylaş85
Tweetle
Pin