20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek

Yirmili yaşlarınızın başlarında değilseniz ve bir bara girmeye çalışmıyorsanız aslında olgun görünmek o kadar da önemli değildir. Zaman geçtikçe spor düzeniniz ve hızlı metabolizmanız, vücudunuzu ve nasıl göründüğünüzü değiştirir. Elbette dış görünüşünüzde zamanla çok şey değişecektir. Ancak asıl önemli olan şey nelerle beslendiğinizdir.

Nasıl yaşlandığınızı belirleyecek birçok etken vardır. Genetiğiniz, sigara kullanımı, güneşe maruz kalmak ve bulunduğunuz çevre gibi birçok etken yaşlanma hızınızı etkiler. En önemli etkenlerden birisi de beslenme şeklinizdir. Doğru kaynakları tüketmeye başladığınızda oluşacak değişimleri bir gece de olmuş gibi hissedebilirsiniz. Hatta bir gün 5 yaş daha genç göründüğünüzü söyleyenler çıkabilir.

İyi haber aslında şu ki; aynadaki görüntünüzü, yediklerinizle çok kolay değiştirebilirsiniz. Türkiye’nin en ünlü beslenme uzmanları ve doktorları kırışıklıklar, mat ve cansız cilt, kas ve eklem ağrıları gibi şikayetlerinizden, yedikleriniz ile kolayca kurtulabileceğinizi belirtmektedir. İşte dikkatli olmanız gereken bazı yiyecekler!

1. Margarin

20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Margarin - Sağlıkansiklopedi.com

Yıllar önce bu yağ türünden kurtulduğunuzu düşünmek istiyoruz, fakat hala kurtulmadıysanız acilen bırakmalısınız. Tüm yağlar aynı şekilde ve aynı değerlerle üretilmezler. Özellikle margarin vücudunuzu susuzluğa götüren trans yağlar içerir. Cildinizde yeterli miktarda su yani nem olmaması, cildinizin daha hızlı kırışıklıklar oluşturmasına neden olur.

2. Mikrodalga Yemekleri

20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Mikrodalga Yemekleri - Sağlıkansiklopedi.com

Akşam 7’de yoga dersinden çıktığınızı ve eve gelip yemek hazırlayacağınızı düşünün. Ama enerjiniz zaten düşmüş. İşte bu anda hızlıca yemek hazırlamak isteyebilirsiniz. Yemek hazırlamakla uğraşmak yerine dolaptan dondurulmuş yemeklerden birini çıkarıp mikrodalga fırında ısıtmak daha mı kolay geliyor? Fakat bilmeniz gereken şey, dondurulmuş yemeklerin bolca sodyum içermesidir. Sodyum su birikmesine ve böylece yaşlı, sıvı yüzünden şişmiş bir görüntünüz olmasına neden olur. İşte bu durumu yaşamamak için taze yemek siparişi verebileceğiniz yerleri deneyebilirsiniz!

3. Enerji İçecekleri20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Enerji İçecekleri - Sağlıkansiklopedi.com

Canınız sıkıldığında, moraliniz bozulduğunda ya da enerjinizin düşük olduğunu hissettiğinizde, Red Bull içmeniz gelecek 50 yılınız için kendinize yaptığınız en büyük kötülüklerdendir. İçtiğiniz her enerji içeceğinde bolca şeker ve asidik madde bulunur. Bu içerik dişlerinize zarar verir ve gülüşünüzün yaşlanmasına neden olur. Ayrıca içinde bulunan yüksek kafein ve sodyum vücudunuzun susuzluk çekmesine neden olur. Özellikle su yerine enerji içeceği içiyorsanız durum daha kötüdür. Cildinizin hızlıca yaşlanmasının ve cansız olmasının en büyük sebebi vücutta yeterince sıvı olmamasıdır. İşte böyle bir durumu ortaya çıkarmamak için günlük 8-12 bardak arası su tüketilmelidir. Normal su içmek bir süre sonra sıkıcı geliyorsa detoks sularını deneyebilirisiniz.

4. Fırınlanmış Yiyecekler20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Fırınlanmış Yiyecekler - Sağlıkansiklopedi.com

Fırınlanmış yiyecekleri seviyor musunuz? Marketten ya da pastaneden aldığınız pastalar, kurabiyeler ya da şekerlemelerde bolca şeker ve yağ bulunur. Bu maddeler hızlıca kilo almanıza ve ağız sağlığının bozulmasına neden olur. Şeker, ayrıca sağlıksız mikro organizmaların gelişmesine ve enflamasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Belirttiğimiz tüm bu özellikler yaşlanmayı hızlandıran şeylerdir. Kilo vermeye çalışırken şeker isteğinizi bastırmak için taze meyveleri tercih edebilirsiniz.

5. İşlenmiş Et Ürünleri20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - İşlenmiş Gıdalar - Sağlıkansiklopedi.com

Sabah kahvaltısında sucuklu yumurta, öğle yemeğinde salam ile yapabileceğiniz soğuk sandviçlerden yiyebilirisiniz. Fakat bu ürünlerde, vücudunuzda serbest radikaller oluşmasına neden olan, koruyucu maddeler bulunur. Serbest radikaller, hücrelerde ve DNA’da oksidasyona yani bozulmalara neden olan zararlı maddelerdir. Serbest radikaller kanser ve diğer önemli hastalıklara neden olabilecek zararları ortaya çıkarabilir.

6. Mısır Şurubu20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Mısır Şurubu- Sağlıkansiklopedi.com

Bu yapışkan özelliğe sahip madde, neredeyse marketlerde bulabileceğiniz tüm işlenmiş gıdalara ve atıştırmalıklara eklenmektedir. Ne kadar yerseniz yiyin daha fazla istemenizi sağlar. Yüksek şeker hızlıca yaşlanmanıza neden olur. Yaşlanmak bir yana, yüksek fruktozlu mısır şurubu, cildiniz ve genel sağlığınıza zarar veren en kötü şeyler arasındadır. Şeker yönünden zengin bir beslenme düzeni, cildin kolajen ve elastin yapısının bozulmasına neden olur. Cildinize zarar verir ve bu görüntünüze kırışıklık olarak yansır.

7. Şeker20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Şeker - Sağlıkansiklopedi.com

Evinizdeki şekeri atın. Şekerin aslında zarar vermediği üzerine yapılan bir çok araştırma elde edilen bulguları tartışmalı bir hale getirse de şekerin vücut için zararlı olduğu gerçeği hala değişmemiştir. Şeker enflomasyona neden olur ve bu güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızın, en büyük düşmanlarından biridir. Daha da kötü olan haber ise; şekerin kolajen ve elastin yapısının bozulmasına neden olarak, cildin yumuşak ve pürüzsüz görüntüsünü bozmasıdır. Evet, şeker zararlı fakat yaşlanmayı geciktirmek ve şekerin kötü etkilerine rağmen uzun ve sağlıklı bir hayat sürmek için 25 harika yiyeceği deneyebilirsiniz.

8. Glisemik İndeksi Yüksek Karbonhidratlar20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Glisemik İndeksi Yüksek Yiyecekler- Sağlıkansiklopedi.com

Makarna yerken bir daha düşünmek isteyebilirsiniz. Simit, poğaça, beyaz uydan yapılmış makarna ve ekmek cildin yaşlanma hızını arttırmaktadır. Ciltte sivilce gibi sorunlara da neden olmaktadır. Sağlıklı olarak reklam edilen ve tam tahıllardan yapıldığı iddia edilen glisemik indeksi düşük kahvaltılıklar bile ciltte kırışıklıklara neden olan glukozla doludur. Makarna yemek istiyorsanız, gerçekten glisemik indeksi düşük kepekli ürünler tercih etmeye çalışmalısınız.

9. Şekerli Kokteyller20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Şekerli Kokteyller - Sağlıkansiklopedi.com

Margarita? Mojitos? Evet, bu içecekler neredeyse hepimizin hayatının bir parçası ve düzenli olarak bu lezzetli içecekleri arkadaşlarınızla ya da ailenizle dışarı çıkınca bolca tüketiyorsunuz. Basit şeker yüksek miktarlarda tüketildiğinde, şeker molekülleri vücutta bulunan proteinlerler ile birleşir. Cildin kolajen yapısına zarar veren zararlı bir madde oluşturur. Bu da zamanla yaşlanma etkilerini arttırır. Bu tatlı kokteylde neredeyse 50 gram şeker bulunur. İçerdiği alkol ayrıca susuzluk yaratır ve cildinizde bulunan çizgilerin ve kırışıklıkların belirginleşmesine neden olur.

10. Alkol20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Alkol - Sağlıkansiklopedi.com

Ara sırada 1-2 bardak içtiğiniz şarap cildinize zarar vermeyebilir. Fakat düzenli olarak özellikle şekerli içecekler içiyorsanız bu durum serbest radikallerin oluşmasına neden olabilir. Alkol ayrıca vücutta bulunan, cilt yenilenmesine yardımcı olan A vitamininin azalmasına neden olur. Alkol almak istediğinizde şarap, şampanya ya da vodka gibi şeker içermeyen içecekleri tercih etmelisiniz. Ayrıca her alkollü içecekten sonra su da içmeye dikkat edin. Arkadaşınızın bir sonraki dışarı çıkalım teklifinde ise yeşil çay içmeyi teklif edin!

11. Tuzlu Yiyecekler20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Tuzlu Yiyecekler - Sağlıkansiklopedi.com

Cildinizin sağlığı için tuzluktan uzak durun. Çok fazla tuz içeren yiyecekler vücudun su tutmasına ve suya bağlı olarak şişkinlik oluşmasına neden olur. Sıvı birikmesi cildinizin şişkin ve yorgun görünmesine neden olur. Yüksek tuzlu yiyecekler ayrıca susuzluğa neden olur. Yapılan ilk araştırmalar fazla tuzun DNA’ya zarar verdiğini ortaya koymuştur. Fazla tuz, telomerleri kısaltmakta ve yaşlanmayı hızlandırmaktadır. 24 saatte belinizi inceltmenin 24 yolu ile yaşlanmayı tersine döndürebilir ve şişkinliğin azalmasını hızlandırabilirsiniz.

12. Yağda Kızartılmış Yiyecekler20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Yağda Kızarmış Yiyecekler - Sağlıkansiklopedi.com

Yağda kızartılmış patates ve soğan halkaları sağlığınız için çok zararlıdır. Bunun sebebi bol yağda kızartılmış olmalarıdır. Kızartmalar, çok fazla yağ ve yüksek ateşte pişirilir. İşte bu durumda yaşlanmanızın asıl sebebi olan serbest radikaller ortaya çıkar.  Bu yiyecekler sadece cildiniz ve karın bölgeniz için değil, vücudunuzda bulunan tüm organlarınız için zararlıdır. Bel bölgenizde ve kalçalarınızda daha fazla yağ birikmemesi için şişmanlamanıza neden olan 40 alışkanlığı öğrenmek isteyebilirsiniz.

13. Yağda Kızartılmış Fast Food20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Yağda Kızarmış Fast Food - Sağlıkansiklopedi.com

Restoranlarda genellikle en sağlıksız yağlar arasında yer alan mısır yağı kullanılır. Bu yiyecekleri tükettiğimizde vücutta serbest radikaller ortaya çıkar. Serbest radikal zararı ya da oksidatif stres, sağlığınız üzerinde birçok etkiye sahiptir. Kalp hastalıkları ve kırışıklıklar, yağda kızartılmış fast food ürünleri ile en çok ortaya çıkan sorunlardandır. Fast food ürünlerinden uzak duramıyorsanız sağlıklı seçenekleri araştırmalısınız.

14. Agave20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Agave - Sağlıkansiklopedi.com

Fırında pişirilmiş şekerli yiyeceklere daha iyi bir seçenek olarak görebilirsiniz, fakat yapışkan şekerli agave kullanırken bir daha düşünmelisiniz. Agave çoğu zaman şekere daha sağlıklı bir seçenek olarak düşünülür fakat bu tatlı şurup bolca fruktoz içerir. Karaciğerimiz fruktozla karşılaştığında bunu hemen yağa çevirir ve aynı zamanda kolajenleri parçalayarak çizgileri daha belirgin bir hale getirir.

15. Trans Yağlar20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Trans Yağlar - Sağlıkansiklopedi.com

Trans yağlar skinny kotlarınız için kötü olduğu kadar cilt hücreleriniz için de kötüdür. Yapay olarak oluşturulan yağlar iltihaplanmaya neden olan en kötü maddelerdendir. Trans yağlar ayrıca UV ışıklarının cildiniz üzerinde olan zararlarını arttırır.

16. Şekerlemeler20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Şekerlemeler - Sağlıkansiklopedi.com

İşlenmiş şeker, vücudun yüksek insülin olarak tepki vermesine ve hızlı kilo alınmasına neden olmaktadır. Ayrıca şekerleme tüketerek, diş sağlığınızda da olumsuz etkiler görebilirsiniz. Rengi değişmiş ya da çürüyen dişlerden daha çok yaşlanmanıza etki eden başka bir şey bulamazsınız. İşte burada bitter yani kakaosu yüksek çikolatayı  yiyerek şekerlemeye olan isteğinizi kesebilir ve aynı zamanda enflomasyon karşıtı etkileri görebilirsiniz. Şeker eklenmemiş şekerlemeler aramalısınız!

17. Yanık Et20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Yanık Et - Sağlıkansiklopedi.com

Yanmış yani fazla pişmiş et en sevdiğiniz yiyeceklerden biri olabilir fakat bu alışkanlığınızdan da uzak durmak için bir çok sebep bulabilirsiniz. Et, özellikle siyahlanma derecesinde fazla pişmiş et, vücutta iltihaplanmalara neden olur. İltihaplanmalar da cildin kolajen seviyesinde parçalanmalar yaratır ve böylece cildin yaşlanmasına neden olur. Daha sağlıklı protein seçenekleri için kilo vermek için en iyi 29 protein yazısını okuyabilirsiniz.

18. Flambe20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Flambe - Sağlıkansiklopedi.com

Leziz krepler, muzlar, peynirler! O kadar hızlı ilerlememelisiniz. Flambe için kullanacağınız alkol bir çok sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Artan alkol seviyesi, oksidatif strese yol açan reaktif oksijen türlerinin ortaya çıkmasına ve vücuda zarar vermesine neden olur. İçecek olarak alınan alkol seviyesini takip edebilirsiniz fakat yemek yerken ne kadar alkol aldığınızı bilemeyebilirsiniz. Yemek pişirirken eklenen alkol yanar fakat yinede alkolün %75’i  yiyecekte kalır.

19. Patates Cipsi20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Patates Cipsi - Sağlıkansiklopedi.com

Açlık krizleriniz geldiğinizde ve özellikle kıtır kıtır bir şey aradığınızda tam tahıllı krakerler ya da doğranmış kereviz gibi yiyecekler tercih edebilirsiniz. Açlık krizlerinde patates cipsi yemeniz gençliğinizin harcanmasına neden olabilir. Trans yağ asitleri tüketmeniz vücutta “interleukin 6” uyarımına neden olur. İnterleukin 6; vücutta iltihaplanmalara ve bununla birlikte yaşlanmalara neden olan maddedir. Ayrıca kızartılmış, özellikle kızgın yağda kızartılmış yiyecekler bitkisel yağda bile pişirilmiş olsa, kasların hava almasını engeller ve vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır.

20. Sucuklu/Salamlı Pizza20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek - Sucuk Salam Pizza - Sağlıkansiklopedi.com

Bir dilim pizza sizi tekrar 19 yaşında hissettirebilir fakat vücudunuzda tam zıttı etkilere sahiptir. İşlenmiş gıdalarda bulunan maddeler iltihaplanmaya neden olabilir. Bilindiği üzere iltihaplanmalar içten dışa yaşlanmanıza neden olur. Ayrıca işlenmiş et ürünlerinde bulunan doymuş yağlar kalp sağlığını bozar. Etsiz pizzaları deneyebilirsiniz. Salam ya da sucuklu pizzalar yerine vejeteryan pizza yiyerek olumsuz etkileri en aza indirebilirsiniz. Fakat bizim tavsiyemiz; yemeğinizi mümkün olduğunca, kendi yaptığınız, taze, sebze ve meyvelerden oluşturmanız.

Bunları da okuyun!

Detoks Diyetleri ve Kozmik Temizliğin Vücudunuza 27 Etkisi

Sarkık Ciltlerle İlgili Bilmeniz Gereken 12 Şey

Sindirim Sistemini Temizlemek İçin Suya Ekleyebileceğin 7 Şey

Yorumlarınızı bekliyoruz!

20 Yıl Yaşlandıran 20 Yiyecek
5 (100%) 3 votes
Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?
Hemen kayıt olun ve tüm güncellemeleri email adresinize gönderelim. Email adresiniz asla başka kişilerle paylaşılmayacaktır!

, , , , ,

Yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2016

0 Shares
Share
Tweet
Pin
+1