Yeşil Çay İçmek İçin 5 Sağlıklı Neden

Yıllar boyunca yeşil çay, sağlığa olan faydaları ile daha fazla kullanılır hale gelmiştir. Güçlü bir antioksidan olmanın yanı sıra yeşil çay bir çok hastalığın kontrol altına alınması, tedavi edilmesi ve önlenmesi için gerekli besleyici maddeler içerir. Bu yararların bir çoğu kateşin maddesi sebebiyledir. Kateşin yeşil çayda bulunan antioksidandır. Sağlığına dikkat eden bir çok kişi bu günlerde antioksidan ihtiyaçlarını sadece yeşil çaydan karşıladıklarını belirtmektedir. Aynı zamanda yeşil çay kahvenin de yerine almaktadır. İşte bu içeceği bu kadar harika yapan şeyleri merak ediyorsanız, yeşil çay içmenin 5 harika faydasını mutlaka inceleyin.

1. Antioksidan Kaynağı

Diğer doğal ve bitkisel içeceklerin aksine yeşil çayın besleyi özellikleri yaprakların çay yapılması ile alınabilir. Yeşil çayın insan vücuduna olan katkılarının sebebi içerdiği antioksidanlardır. Kateşin dışında yeşil çayda polifenol ve flavonoid olarak bilinen güçlü antioksidanlarda bulunur.

Antioksidanlar serbest radikallerin oluşumunu ve serbest radikallerin vücuda verdiği zararları ortadan kaldırır. En basit anlatımıyla serbest radikaller dokuların zarar görmesine neden olan hücre bozulmalarına neden olarak erken yaşlanma, kanser, kalp damar hastalıkları, yüksek kolesterol, göz hastalıkları gibi sağlık sorunlarına neden olur. Antioksidanlar bu zararlı serbest radikallerin kontrol altında tutulması görevine sahiptir. Serbest radikaller, sigara içmek, UV ışınları gibi bir çok nedenle ortaya çıkabilir.

2. Alerjilerle Savaşır

Yeşil çay besleyici içeriği sayesinde etkili bir anti alerjik görevi görür. Yeşil çayda bulunan epigallokateşin gallat (EGCG) maddesinin alerjilerin tedavisinde önemli bir madde olduğuna inanılmaktadır. Çay polifenolü de özellikle polen alerjisine karşı IgE algılayıcılar olarka billinen ajerjiye tepki veren algılayıcıları bloke ederek güçlü bir anti alerjen görevi görür. Dahası, yeşil çayda doğal olarak bulunan, kuersetin olarak bilinen flavonol madde histamin tepkilerini azaltarak alerjileri kontrol altında tutma da etkilidir. Alerji krizleri yaşadığınızda yeşil çay içmeye çalışın.

3. Metabolizmayı Hızlandırır

Kilo vermek isteyen kişilerin yaptığı en büyük hata belki de yediklerini sınırlama çalışmaktır. Aslında yapılması gereken şey metabolizmanın yani yiyeceklerin vücutta kullanılma süresinin hızlandırılmasıdır. Yeşil çay yağ oksidasyon seviyesini yoğunlaştırarak metabolizmanın hızlandırılmasını ve daha fazla besinin kaloriye dönüştürülmesini sağlar. Yeşil çayın bu etkisi içerdiği polifenol maddesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır

4. Daha Zeki Yapar

Kahve gibi yeşil çayda da kafein bulunur. Kafein odaklanmanın etkili şekilde arttırılmasında etkilidir. Kafein bu etkisini adenozin olarak bilinen sinir mesajlarını iletilmesini engelleyicileri bloke ederek ortaya çıkarır. İşte bu sebepten kahve içtikten sonra bir enerji patlaması yaşanır. Fakat çay kahve gibi yan etkilere sahip değildir.

Kafein moralinizin düzelmesini, beynin tepki süresinin ve hafızanın yani genel beyin fonksiyonlarının arttırılmasını sağlar. İşte bu sebeple çalışırken ya da sabah enerjinizi geri kazanmak için güzel bir içecektir. Kahve yerine sadece yeşil çay kullanmayı düşünebilirsiniz.

5. Tip 2 Diyabeti Önler

Tip 2 diyabet 40 yaş üzeri kişilerde en çok görülen sağlık sorunlaruından biridir. Diyabet, yeterli insülin üretilmemesi ya da insülin direnci sebebiyle kan şekeri seviyesinin normal seviyelere düşürülememesi sebebiyle ortaya çıkar. Diyabet hastalığının ortaya çıkmasını düzenli olarak yeşil çay içerek engelleyebilirsiniz. Bunun sebebi özellikle yemek yedikten yeşil çayın kan şekerini düzenleyici etkileridir. Yeşil çay bu etkisini kan şekerinin bir anda yükselmesini engelleyici etkisi ile sağlar.

Yeşil çay ayrıca insülin hassasiyetini düzenleyici etkilere sahiptir. Araştırmalar düzenli olarak yeşil çay için kişilerde tip 2 diyabet oluşma oranın %42 daha az olduğunu ortaya koymuştur.

Yorumlarınızı bekliyoruz!

Yeşil Çay İçmek İçin 5 Sağlıklı Neden
5 (100%) 3 votes
Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?
Hemen kayıt olun ve tüm güncellemeleri email adresinize gönderelim. Email adresiniz asla başka kişilerle paylaşılmayacaktır!

, , ,

Yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2016

0 Shares
Share
Tweet
Pin
+1