Menisküs Hastalığı ve Tedavisi

Menisküs, ağırlık taşıyan dizin bükülmesi sonucu menisk denilen disklerin yırtılması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Halk arasında sporcu hastalığı olarak bilinmektedir. Başlıca nedeni dizin çok ağır bir yük altında olmasıdır ya da bükülürken meydana gelen gerilimlerin çok olmasıdır.

Genellikle spor yapmış bireylerde bu rahatsızlıkla sık karşılaşılır fakat sporcu kimliği olmayan bir birey de dizini çok zorlamış ise bu hastalığa yakalanabilir. Dizde ağrı, kasılma, bükülürken dizden çıkan sesler başlıca belirtilerdir. Bunun haricinde; dizi içinde sıvı birikmesi, hareketin kısıtlanması, takılma, kilitlenme, şişlik, dizde gerginlikte belirtiler arasındadır. Önemli bir nokta ise menisküs kıkırdak yapıdadır. Bu nedenle burada oluşan yırtıkların iyileşebilmesi mümkün değildir. Bu hastalığın tedavisi, eğer geciktirilir ya da bekletilirse dizin kendi yapısını da bozmaya başlaması açısından oldukça önem taşımaktadır.

Sadece spor yapmak ya da dizi ağır yük altında bırakmak menisküs nedeni olmayabilir. Geçirilen bir trafik kazası sonucu da menisküs yırtılabilir. Dize gelen bir tekme sonucu, bireyin dizinin üzerine düşmesi yine aynı şekilde menisküs ile sonuçlanabilir. Yaşlılarda ise şiddetli darbelerin yanı sıra, dizde meydana gelen küçük şiddette ki darbelerin birikmesi sonucu bu hastalık meydana gelebilmektedir.

Menisküs tedavisinde öncelik cerrahi müdahale olmadan hastalığı tedavi etmeye yöneliktir. Bu süreçte hastaların öncelikle dinlenmesi şarttır. Bunun yanında dize yapılan buz uygulaması oluşabilecek ödemleri tedavi etmek için gereklidir. Buz uygulamasının bu bölgeyi rahatlattığı kaçınılmaz bir gerçektir. Ayrıca bandaj gibi bir araçla yapılan bası uygulamasının da gerekliliği tartışılmazdır. Son olarak dizin yukarıda tutulması gerekmektedir. Dizi bükerek oturmak yerine uzatarak oturmak, buna bir örnek teşkil etmektedir. Cerrahi müdahale ise bu uygulamalar sonucunda şikâyetlerin azalmaması ve rahatsızlığın geçmemesi durumunda gereklidir. Hasta genç ve aktif bir yaşam sürüyorsa ameliyat mutlaka önerilmektedir. Hastanın yaşı, yırtığın tipi ameliyat için önemlidir. Çünkü, ameliyat zamanı ve sonrasında rehabilitasyon döneminin belirlenmesi için gereklidir. Menisküs yırtığı tedavi edilmediği sürece, ileriki süreçte kireçlenmeye neden olabilmektedir. Bu nedenle tedavisinin aksatılmadan yapılması önem arz etmektedir.

Menisküs Hastalığı ve Tedavisi
Yazımızı Beğendiniz mi?
Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?
Hemen kayıt olun ve tüm güncellemeleri email adresinize gönderelim. Email adresiniz asla başka kişilerle paylaşılmayacaktır!

, , ,

Yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2016

0 Shares
Share
Tweet
Pin
+1