Mantarı Efsane Bir Besin Yapan 10 Özelliği

Mantarlar, milyarlarca yıldır, insan hayatında önemli rol sahibi olmuş bir türdür. “Bir türdür” diyoruz, çünkü mantarlar yapıları sebebi ile ne sebze ne de et olarak kabul edilememiştir. Yiyecek olarak tükettiğimiz mantarlar haricinde havada ve vücudumuzda da farklı yapıda mantarlar vardır. Fakat bu makalede konumuz bir besin olarak mantarın değeri olacak. Mantarın tarihi, bir besin olarak da milyarlarca yıl öncesine gider. Tıbbi amaçla şifa niyetine kullanıldığı da olmuştur, düşmanlara karşı zehir olarak da… Fakat genel hatlarıyla, tarihte insan hayatında arz ettiği önem ve lezzetli olması bir yana, mantarın neden bu kadar efsane olduğuna gelecek olursak;

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, sağlıklı yaşamak ve kilo verme çabalarımıza katkı sağlamak istiyorsak, mantarı besin programımıza dahil etmemiz şart. Şitake mantarı, kültür mantarı ya da kayın mantarı gibi farklı türlerde de olsa aslında tüm mantar türleri vitamin ve mineraller ile doludur. Bu mantar türlerinden hangisini tükettiğiniz önemli değil. (Yenilebilir bir mantar türü olduğu sürece.)

Daha Fazla Mantar Tüketmeniz İçin Mantarın 10 Sağlığa Faydası:

1. Antioksidanlar

Mantarlarda da diğer sebzelerde olduğu gibi antioksidanlar bulunur. Antioksidanlar, serbest radikaller olarak bilinen, tehlikeli oksijen moleküllerinin vücuda verdiği zararı önlemeye yardımcıdır. Bu zararlı moleküllerin, alzaymır, kanser, kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu bilinmektedir.

2. Kansızlık

Mantarlar, harika bir demir kaynağıdır. Mantarlarda bulunan demirin %90’ı vücut tarafından emilebilir. Demir, kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına ve en iyi şekilde işlevini yerine getirmesine katkı sağlayarak, vücudun sağlıklı olmasına yardımcı olur.

3. Kemik Sağlığı

Mantarlar ayrıca kemiklerin güçlenmesi ve kemiklerin sağlıklı olması için gerekli, önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Düzenli olarak kalsiyum içeren yiyeceklerin tüketilmesi, kemik erimesi gibi kalsiyum eksikliğine bağlı ortaya çıkan hastalıkların önlenmesi için önemlidir. Ayrıca, eklem ağrılarının azalması ile kemiklerin zarar görmesine neden olan hareketsizliğin önüne geçilebilir.

4. Göğüs ve Prostat Kanseri

Mantarlar prostat ve göğüs kanserini önleyici özelliklere sahiptir. Bunun sebebi; mantarlarda bulunan, kanser önleyici etkilere sahip olduğu bilinen, beta-glukan, linoleik asittir.

Linoleik asit östrojenin zararlı etkilerini önlemek için önemlidir. Östrojen artışı kadınlarda menepozdan sonra göğüs kanserine en çok neden olduğu bilinen etkendir. Diğer taraftan beta-glukan prostat kanserinde kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyici etkilere sahiptir.

5. Kolesterol Seviyesi

Yağ ve kolesterol içermeyen mantarlar kaliteli protein kaynaklarıdır ve çok az miktarda karbonhidrat içerirler. Mantarlarda bulunan lifler ve enzimler ayrıca kolesterol seviyesinin azalmasına yardımcı olur.

Ayrıca, mantarlarda bulunan kaliteli protein kolesterolün sindirim sırasında yakılmasını sağlar. Kötü kolesterol ve iyi kolesterol seviyesini dengeleyerek, kalp damar hastalıklarına bağlı olarak görülen damar tıkanıklığı, felç ve kalp krizi riskini azaltır.

6. Diyabet Yönetimi

Besleyici özellikleri ile mantarlar beslenme düzeninin korunması için önemlidir. Bunun sebebi mantarlarda bulunan doğal enzimlerin, diğer yiyeceklerde bulunan nişasta ve şekerin parçalanmasına ve sindirilmesine yardımcı olmasıdır.

7. Bağışık Sistemi Güçlendirilmesi

Mantarlarda, alfa ve beta glukan molekülleri olarak bilinen, polisakkarid zincirleri bulunur. Bu molekül zincirleri, bağışık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Yapılan bir araştırmada; bağışık sisteminin güçlenmesi için günde 1-2 kez kuru şitake tüketmenin önemli olduğunu ortaya çıkarılmıştır.

8. Kaliteli Besinler

Yapılan bir beslenme analizinde; mantar tüketiminin, besleyici etkilerinin yüksek olduğu ve daha kaliteli beslenmeye yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır.

9. D Vitamini Artışı

Mantarlar, vücut için gerekli vitaminleri içeren önemli sebzelerdendir. İnsanlar gibi mantarlar da güneş ışığına maruz kaldıklarında D vitamini üretirler. Piyasaya sunulmadan önce ultraviole B ışınlarına maruz bırakılan mantarlarda daha fazla sterol, yani güneş vitamini bulunmaktadır.

10. Kilo Kontrolü

Yapılan araştırmalar kırmızı et yerine mantar tüketmenin, kilo verme çabalarına katkı sağladığını ortaya koymuştur.

Bir araştırmada, araştırmaya katılan 48 yaş üzeri obez kişilere, kırmızı et yerine günde 1 bardak mantar verilmiştir. 1 yıl süren deneyin sonunda; mantar verilen grubun 3.5 kilo fazladan verdiği gözlenmiştir. Ayrıca deney grubunun vücut fonksiyonları düzelmiş ve diğer gruba göre daha kolay kilo verdikleri fark edilmiştir.

Yorumlarınızı bekliyoruz!

Mantarı Efsane Bir Besin Yapan 10 Özelliği
5 (100%) 3 votes
Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?
Hemen kayıt olun ve tüm güncellemeleri email adresinize gönderelim. Email adresiniz asla başka kişilerle paylaşılmayacaktır!

, , , ,

Yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2016

0 Shares
Share
Tweet
Pin
+1