Küçük Yanıklara Ne İyi Gelir?

Küçük yanıklar, sadece derinin en üst katmanlarının zarar gördüğü, kızarıklık ve ağrılara neden olan yanıklardır. ‘Birinci derece’ ya da ‘yüzeysel yanıklar’ olarak da adlandırılırlar. Sıcak su dökülmesi, sıcak bir nesneye dokunmak ya da güneşe fazla maruz kalmak, küçük yanıklar oluşmasına sebebiyet verebilir. Hızlıca tedavi edilmediğinde uzun süren acıya neden olur.

Küçük yanıklar birkaç günden birkaç haftaya kadar acı ve ağrı etkileri göstermeye devam edebilir. Yine de; küçük yanıkların sebep olduğu acıları en aza indirmek, hatta iyileşme sürecini hızlandırmak için birçok doğal yöntem vardır. Uygulaması en kolay yöntemlerden bazılarını aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

Küçük yanıkların tedavisi için evde kolayca uygulayabileceğiniz 10 yöntem.

1. Soğuk Su TedavisiKüçük Yanıklara Soğuk Su Tedavisi - Küçük Yanıklara Ne İyi Gelir?

Yanıklarının genişlemesi ve ağrısının azalması için yanık oluşur oluşmaz, yanan bölgeye soğuk su ile müdahale edebilirsiniz. Birkaç dakika boyunca soğuk suyun altında tutarak, yanıkların etkisinin artmasına engel olabilirsiniz. Ayrıca yanan bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Birkaç saatte bir soğuk kompres uygulamaya devam ederseniz, yanıkların verdiği acının azalmaya başladığını göreceksiniz. Kan akışını azaltıp hassas dokulara zarar verebileceğinden yanan bölgeye buz ile müdahale etmeyin.

2. Çiğ PatatesKüçük Yanıklara Patates - Küçük Yanıklara Ne İyi Gelir?

Çiğ patatesin, rahatlatıcı ve tahriş azaltıcı etkileri vardır. Ağrıların azalmasına ve su toplanmasının önlenmesine yardımcı olabilir. Küçük yanıklarda da çiğ patates kullanarak tedaviyi destekleyebilirsiniz. Kestiğiniz bir parça patatesi yanığın üstüne sürün. Yanık bölgeye patatesin suyundan sürmeye özen gösterin. Diğer bir yöntem ise çiğ patatesin rendelenip yanık yerde 15 dakika bekletilmesi şeklindedir. Yanık tedavisi için bu iki yöntemden birini deneyebilirsiniz.

3. Aloe VeraKüçük Yanıklara Aloe Vera

Aloe veranın cildi rahatlatıcı ve cilt hücrelerini iyileştirici etkileri, yaraların iyileştirilmesi için kullanılabilir. Kestiğiniz, küçük bir parça aloe vera yaprağında bulunan jeli direkt olarak yanığa uygulayabilirsiniz. Ayrıca 1 çay kaşığı aloe vera jelini, 1 çay kaşığı zerdeçalla karıştırarak da yanığa sürebilirsiniz. Aloe vera bitkiniz yok ise aloe vera maddesi içeren bir aloe vera kremi de kullanabilirsiniz.

4. Hindistan Cevizi Yağı ve Limon SuyuKüçük Yanıklara Hindistan Cevizi Yağı - Limon

Hindistan cevizi yağı ve limon suyu küçük yanıkların tedavisi için yanık soğuduktan ve kuruduktan sonra kullanılabilir. Hindistan cevizi yağında bolca E vitamini ve antifungal, antioksidan ve de antibakteriyel etkilere sahip yağ asitleri bulunur. Limon suyunda da bulunan asidik yapı, yaraların doğal tedavisi için önemlidir. Hindistan cevizi yağı ve limon suyunu karıştırın. İyileşme sürecini hızlandırmak için karışımı yanan bölgeye uygulayın. Yara iyileşene kadar günde birkaç kez kullanabilirsiniz.

5. BalKüçük Yanıklara Bal - Küçük Yanıklara Ne İyi Gelir?

Bal, antimikrobiyel, antibakteriyel ve enflamasyon önleyici etkileri ile yanık tedavisi için kullanılabilir. Yanıklara bağlı oluşabilecek yara izlerinin oluşmaması için bal kullanımı önemli bir yöntemdir. Gazlı bezin üzerine balı sürün ve yanığın üzerine sarın. Bal etkisini görebilmek için bandajı günde 3-4 defa değiştirebilirsiniz.

6. Siyah ÇayKüçük Yanıklara Siyah Çay - Küçük Yanıklara Ne İyi Gelir?

Siyah çayda bulunan ‘tannik asit’ yanık bölgenin yanma etkisinin ve ağrılarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Çaydanlıkta kalan siyah çay poşetlerini ya da çayı birkaç dakika ılık suda bekletin. Bu karışımın soğumasını bekleyin ve temiz bir bezi suya batırarak yanık bölgeye uygulayın. Gün içinde istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Ayrıca siyah çay poşetlerini direkt olarak yanık bölgeye de uygulayabilirsiniz.

7. SirkeKüçük Yanıklara Sirke - Küçük Yanıklara Ne İyi Gelir?

Sirkenin kanamayı durdurucu ve antiseptik özellikleri, küçük yanıkların tedavisi ve enfeksiyonların önlenmesi için kullanılabilir. Beyaz sirkeyi ya da doğal elma sirkesini eşit miktarda su ile seyreltin ve yanık bölgeyi yıkamak için kullanın. Daha sonra, bu karışıma batırdığınız temiz bir bezi ya da pamuğu, yanık bölge üzerinde bekletin. Etkisini arttırmak için 2-3 saatte bir yenileyin.

8. Lavanta YağıKüçük Yanıklara Lavanta Yağı - Küçük Yanıklara Ne İyi Gelir?

Lavanta yağı ağrı kesici ve enfeksiyon önleyici etkilere sahiptir. Yanığın, bir yara izi olarak kalması riskini de azaltır. 5 damla lavanta yağını, 2 fincan suya damlatın. Temiz bir bezi bu karşıma batırın ve birkaç defa yanık bölgeye kompres yapın. Diğer bir yöntemle, birkaç damla lavanta yağını 2 çay kaşığı bal ile karıştırarak, yanık bölgeye, günde birkaç kez uygulayın.

9. Plantain YapraklarıKüçük Yanıklara Plantain Yaprağı - Küçük Yanıklara Ne İyi Gelir?

Plantain,  Hindistan’da fazlaca kullanılan bir bitkidir. Muz ailesinden gelir ve aslında yanıklar için popüler bir tedavi bitkisidir. Çünkü; plantain yaprakları, enflamasyon önleyici ve antimikrobiyel etkilere sahiptir. Yanıklarda kullanmak için: birkaç tane plantain yaprağını ezerek macun haline getirin. Bu macunu yanık bölgeye uygulayın ve bir parça pamukla üzerini kapatın. Plantain yaprakları ile hazırladığınız macun kuruyana kadar bekleyin ve daha sonra taze yapraklar ile değiştirin.

10. Soğan SuyuKüçük Yanıklara Soğan Suyu - Küçük Yanıklara Ne İyi Gelir?

Soğan suyunda bulunan ‘sülfür’ ve ‘quercetin’ maddeleri ağrıları azaltan bir özelliğe sahiptir. Bu maddeler yanıkların iyileşmesini hızlandırır, yanığın su toplamasını ve iz bırakmasını önlemeye yardım eder. Bir soğanı kesin ve suyunu yanık bölgeye uygulayın. Tedavi edici etkilerini görebilmek için sadece taze kesilmiş soğan kullanın. Bu yöntemi günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Ek Bilgiler

  • Yanık tedavisi için etkilenen bölgeye, diş macunu ya da mentolsüz tıraş köpüğü de kullanabilirsiniz.
  • Yanık bölgeye tereyağ ya da yumurta beyazı kullanmak yanma etkisinin artmasına neden olabilir. Ayrıca çiğ yumurta beyazında bakterilerde olabilir.
  • Yanıklara buz tedavisi uygulamak tavsiye edilmemektedir. Sebebi ise buz kan akışını azalttığı için iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır.
  • Yanık su toplarsa, bunu patlatmamaya çalışın. Su toplanmalarını patlatmak enfeksiyon oluşmasına neden olabilir.
  • Yanıklarda yara bandı kullanmayın.
  • Yanık bölgeyi kesiklerden koruyun.
  • Yanık bölgeyi güneş ışınlarına maruz bırakmayın.

Bu tedavi yöntemleri sadece birince derece yanık tedavisi içindir. Ciddi yanıklar için doktorunuza başvurun. Ayrıca elektrik yanıkları ya da büyük bölgeyi kaplayan birinci derece yanıklar için de doktorunuza başvurun.Küçük Yanıklara Ne İyi Gelir? - Sağlıkansiklopedi.com

Kaynaklar

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11702616
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2792613/
Küçük Yanıklara Ne İyi Gelir?
5 (100%) 6 votes
Bu Yazıyı Beğendiniz Mi?
Hemen kayıt olun ve tüm güncellemeleri email adresinize gönderelim. Email adresiniz asla başka kişilerle paylaşılmayacaktır!

, , , , ,

Yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Sağlıkansiklopedi.com 2016

2 Shares
Share2
Tweet
Pin
+1